MotoTato
Motoryzacja widziana okiem rodzica

Test Infiniti QX30 – dynamiczny styl, efektywny napęd

Czy wiecie, że już co czwarty nowo sprzedawany pojazd na europejskim rynku to SUV lub crossover(źródło: JATO Dynamics)?  Ten segment szturmem zdobywa serca, a co za tym idzie także portfele kupujących je klientów. Kierowcy dzięki wyższej pozycji za kierownicą mają lepszą kontrolę nad tym co dzieje się na drodze oraz czują się bezpieczniej, a dzięki wyższemu nadwoziu dostają namiastkę off-roadowych możliwości w terenie. Nie muszą się także martwić o wjazd na wysokie krawężniki, a przy tym zachowują zwrotność i praktyczność oraz właściwości jezdne, których nie znaleźli by w prawdziwych terenówkach. Dzisiejszy bohater, tj Infiniti QX30 ma jeszcze jedną cechę. Oferuje szczyptę, o ile nie pełną garść luksusu.

Test Infiniti QX30

Nowoczesny design

Infiniti QX30 to zaprojektowany z polotem crossover, który sprawdzi się doskonale zarówno w mieście jak i poza nim. To co zwraca uwagę, to przede wszystkim ciekawy i charakterystyczny dla Infiniti styl uwidaczniający się przede wszystkimi obłymi kształtami nadwozia, ale także głęboko rzeźbionymi liniami bocznymi, przednim grillem z motywem podwójnego łuku oraz pochylonemu do przodu słupkowi C w kształcie sierpu księżyca. Kunsztowny tylny słupek ma jednak swoją wadę. Dość znacznie ogranicza widoczność do tyłu. Efektowne i wyraziste są także dynamicznie zaprojektowane przednie i tylne lampy oraz wznoszące się i opadające przetłoczenia boczne. Na uwagę zasługują także chromowane wstawki na zderzaku oraz duże, osiemnastocalowe felgi aluminiowe podkreślające zuchwały charakter i sportową sylwetkę QX30.

Test Infiniti QX30

Bogate wnętrze

Czym jednak było by piękne opakowanie bez atrakcyjnego wnętrza. A w nim znajdziemy nie dość, że najwyższej jakości materiały wykończeniowe, to także  szereg ułatwiających podróżowanie systemów elektronicznych. Są to m.in. prewencyjny system hamowania awaryjnego (Forward Emergency Braking ) monitorujący sytuację przed pojazdem, co pozwala zminimalizować skutki kolizji, a nawet jej zapobiec. Elektroniczny rozdział siły hamowania poprawia skuteczność hamowania i ogranicza efekt tzw. nurkowania. Do dyspozycji mamy także system ostrzegania przed martwym polem w lusterku (Blind Spot Warning). Standardem oczywiście jest także układ kontroli trakcji oraz komplet poduszek powietrznych(przednie, boczne kurtynowe).

W mieście czuje się jak w domu

Systemem ułatwiającym egzystowanie w mieście jest panoramiczna kamera (Around View® Monitor), z funkcją wykrywania ruchomych obiektów oraz przednimi i tylnymi czujnikami parkowania. Dzięki uzyskaniu obrazu z czterech kamer umożliwia wirtualny panoramiczny widok z lotu ptaka. To bardzo ciekawa i przydatna funkcjonalność.  Po raz pierwszy w Infiniti zastosowano automatyczny system parkowania. Po znalezieniu miejsca do parkowania wystarczy wrzucić bieg, nacisnąć przycisk i obsługiwać jedynie pedały gazu i hamulca. Reszta dzieje się sama.  Innym przydatnym systemem jest  ostrzeganie o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu (Lane Departure Warning).  Zastosowanie  inteligentnego tempomatu (Intelligent Cruise Control ) zadba o właściwy komfort dłuższych podróży, automatycznie dostosowując  prędkość do pojazdów znajdujących się przed nami.

Napęd

Systemów wpływających na bezpieczeństwo jazdy oraz komfortu podróżowania jest tutaj mnóstwo. Tak naprawdę poza elektroniką mamy także znakomite hamulce, precyzyjny układ kierowniczy, komfortowe zawieszenie i skuteczny napęd na cztery koła, więc w tym aucie naprawdę  możemy poczuć się bezpiecznie i przyjemnie. Doskonale działa także przekładnia z podwójnym sprzęgłem. Nie ma tu mowy o opóźnieniach. Jedno sprzęgło obsługuje biegi parzyste, a drugie – nieparzyste. Dzięki czemu zmiany są szybkie i płynne, co w praktyce rzutuje na bezproblemowe i harmonijne poruszanie się po drogach. Testowane auto dzięki podwyższonemu prześwitowi (202mm) i wspomnianemu napędowi na 4 koła sprawdzi się także doskonale w lekkim terenie. Jego inteligentne sterowanie zapewnia optymalny rozdział mocy, dostosowując go do warunków na drodze. W razie ich pogorszenia, przekazuje od 0 do 50% mocy na tylne koła. Gdy napęd na dwie osie nie jest już potrzebny, cała moc znów kierowana jest na oś przednią.

Test Infiniti QX30

Dynamika w ruchu

Trzeba przyznać, że nawet na postoju Infiniti QX30 wygląda niezwykle dynamicznie. Marka kładzie ogromny nacisk na stylistykę i to widać gołym okiem. Całe szczęście, że w parze z dynamicznym opakowaniem idą także dobre osiągi. 7,3 do setki, to wynik bardziej niż zadowalający. Pozwala nań konstrukcja znana z Mercedesa, czyli jednostka 2.0T o mocy 211 koni i wysokiemu jak na silnik benzynowy, moment obrotowy wynoszący 350Nm. Jednie do czego moglibyśmy się przyczepić jeśli chodzi o silnik, to jego dźwięk. Przy wyższych obrotach „czterocylindrowiec” jest wokalnie natarczywy i niezbyt przyjemny dla ucha. Problem znika przy spokojniejszej jeździe ponieważ w kabinie panuje wtedy błoga cisza.

Infiniti QX30

Do wyboru mamy także 3 tryby jazdy: tryb ekologiczny pozwalający zmniejszyć zużycie paliwa, tryb manualny umożliwiający ręczną zmianę biegów za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy oraz tryb sportowy zapewniający błyskawiczną i precyzyjną reakcję przepustnicy. A jednak ten ostatni tryb, który w założeniu miał poprawić dynamikę i wrażenia z jazdy de facto nie spełniał swojego zadania. Pomimo kręcenia silnika do wyższych obrotów nie było można odczuć większej różnicy poza… wyższym spalaniem 🙂 Tryb standardowy tak naprawdę wystarcza do dynamicznego i sprawnego poruszania się po drogach. Skoro jesteśmy przy spalaniu to nam udało się średnio zadowolić około 11l na 100km, co przy sporej ilości kilometrów przejechanych w mieście oraz dość ciężkiej nodze uważamy za adekwatny do dynamiki i osiągów jakie oferuje.

Wnętrze Infiniti QX30

Pierwsze wrażenie jakie odnosi się wchodząc do wnętrza to takie, że  wszystkie powierzchnie cechuje niesamowita gładkość i wyjątkowa jakość wykonania.  Jako ciekawostkę dodajmy, że welur którym pokryto przednie słupki nadwozia i z którego wykonano podsufitkę został zaprojektowany na specjalne zamówienie we Włoszech. I to w firmie zajmującej się ekskluzywnym krawiectwem, tworzącej materiały wyłącznie na zamówienie. Z języka francuskiego zwą takie firmy „haute couture”(wysokie krawiectwo). Oznacza to, że wyrób spełniać musiał wszystkie, wyśrubowane wymagania złożone przez Infiniti. Klienci marek premium doceniają takie smaczki.

Ergonomia

Jeśli chodzi o ergonomię kabiny to kokpit i wszystkie przełączniki są przejrzyste i znajdują się na swoim miejscu. Z jednym, małym wyjątkiem… Niefortunnie umiejscowiona manetka tempomatu, która znalazła się zbyt blisko dźwigni kierunkowskazów. Co za tym idzie, bardzo często zamiast ich włączenia włączaliśmy tempomat. Wg mnie, producent powinien pomyśleć o zmianie tego rozwiązania. O przyjemne spędzanie czasu w trakcie jazdy dba opcjonalny system nagłośnieniowy Bose® Premium z dziesięcioma głośnikami, zaś dotrzeć do celu podróży pomoże nam nawigacja Infiniti InTouch™ mająca możliwość wyboru dwuwymiarowego obrazu z góry lub trójwymiarowego z lotu ptaka. Zintegrowany asystent pomocy w wyborze pasa ruchu (Lane Guidance) ułatwiał zajęcie właściwego pasa przy zjazdach z autostrad i na skomplikowanych skrzyżowaniach. Do dalszych podróży zachęca także dość obszerne wnętrze, a wrażenie jeszcze większej przestronności zapewnia panoramiczny, szklany dach. Pojemność bagażnika mającego 430l trzeba uznać za wynik zadowalający.

Podsumowanie

Cena za prezentowany pojazd to nieco ponad 150tys i biorąc pod uwagę wyposażenie, nie jest ona zbyt wygórowana. Otrzymujemy w niej przede wszystkim nietuzinkowy design nadwozia, szereg systemów wpływających na bezpieczeństwo oraz wygodę podróżowania. To także mocny silnik, napęd pozwalający na swobodne podróżowanie, ponadprzeciętną jakość materiałów wykończeniowych, a także prestiżowy znaczek na przednim grillu. Cenowa Okazja? Raczej nie. Ale za to okazja do wyróżnienia się na drodze, bo mimo ciągle rosnących statystyk sprzedaży Infiniti, na ulicach możemy zobaczyć ten ciekawy model dość rzadko. A szkoda.

Infiniti QX30

Infiniti QX30  w pigułce

Poniżej ocena najważniejszych elementów, które wg mnie powinno cechować najlepsze auto rodzinne.

Dokładne zasady testowania i szczegóły ocenianych parametrów znajdziesz TUTAJ

          Wygoda podróżowania

                    Bezpieczeństwo

         Osiągi

          Komfort tylnego rzędu

         Bagażnik

    Uniwersalność

             Ekonomia

   Test ŁOSOSIA (120s.)

           Zużycie paliwa&EKO

           Emocje z jazdy

Łącznie 31/50 pkt.

Ranking aut rodzinnych wg Mototato.pl

  1. Mitsubishi Eclipse Cross  35pkt.
  2. Toyota Land Cruiser          33 pkt.
  3. Renault Grand Scenic        33 pkt.
  4. Mitsubishi ASX                   32 pkt.
  5. Infiniti QX30                     31 pkt.
  6. Nissan NP300 Navara        27 pkt.

Dziękujemy centrali marki INFINITI w Polsce za udostępnienie pojazdu.

www.infiniti.pl

facebook.com/CentrumInfiniti

Pełna galeria:

3 Komentarze
  1. superparts.pl - napisał

    Fajny materiał;)

  2. […] Infiniti QX30 31 pkt. […]

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Akceptuj Czytaj więcej

Tabletki Poronne zwane też jako tabletki wczesnoporonne to popularna na świecie domowa metoda aborcji farmakologicznej. Cechą charakterystyczną Tabletki Poronne jest wysoka skuteczność, wynosząca aż 98% oraz wysokie bezpieczeństwo. W podsumowaniu sprawia to, że aborcja farmakologiczna może zostać przeprowadzona w domowych warunkach.