Porsche Road Tour

Porsche Road Tour, czyli dzień dziecka dla dorosłych

Jednym z dowodów na wyjątkowość koncernu Porsche, oczywiście poza jego produktami, jest cykliczne organizowanie wydarzeń typowo motoryzacyjnych oraz okołomotoryzacyjnych pozwalających klientom jeszcze bardziej utożsamiać się z tą niemiecką marką. Są to m.in. eventy takie jak Porsche Driving Experience, czyli możliwość doskonalenia techniki jazdy na profesjonalnym torze wyścigowym, Porsche Parade, będące paradą pojazdów odwiedzającą w ciągu paru dni różne miasta, czy Winter Driving Experience, dające możliwość sprawdzenia siebie oraz możliwości samochodu na zamarzniętych jeziorach Finlandii. Ponadto dochodzą do tego uroczyste imprezy związane z premierą nowych modeli, czy np. połączenie motoryzacji ze sztuką kulinarną podczas eventów z cyklu Gourmet Tour i oczywiście Porsche Road Tour, o którym za chwilę przeczytacie.
Porsche Road Tour

Wyjątkowa marka – wyjątkowe podejście do klienta

To pokazuje, że Porsche buduje z klientami nie tylko typowe relacje sprzedażowe, ale promuje także całą, okołobiznesową otoczkę fenomenalnego produktu jakim są ich pojazdy. Nawet sam emblemat widniejący na masce każdego auta jest określany  jednym z najbardziej oryginalnych i wyrafinowanych w branży. Ze swoimi sześcioma stylizowanymi rogami jeleni, na złotym tle i czarno-czerwonymi poprzecznymi pasami oraz wierzgającym koniem po środku tworzy istny majstersztyk. Nie mniejszy niż legendarny design kultowej 911-ki, której rozpoznawalny kształt nie zmienił się znacząco od ponad 50 lat. Ta ponadczasowa stylistyka przyciąga coraz więcej klientów, dzięki czemu marka osiąga aktualnie rekordy sprzedaży, a miniony rok wg Porsche Polska, był najlepszym w historii firmy pod względem liczby dostaw, przychodów, zysku i liczby pracowników.

Porsche Road Tour

Porsche Road Tour 2017

Wracając jednak do motoryzacyjnych aktywności. Dzięki zaproszeniu Porsche Centrum Sopot wziąłem udział wydarzeniu zwanym Porsche Road Tour. Odbywa się ono corocznie, w obrębie wszystkich polskich salonów tej marki. Ideą tego eventu jest poznanie w ciągu paru godzin, przekroju oferowanych aktualnie modeli. I co ważne, w najprawdziwszych, drogowych warunkach, bo na lokalnych trasach i podczas realnych warunków atmosferycznych. Trasa o długości około 200 km w zupełności wystarczyła, by poznać przedsmak możliwości tych aut. Dlaczego tylko przedsmak?

To proste. Prawdziwe oblicze te pojazdy mogą pokazać dopiero na przystosowanych do tego torach wyścigowych, gdzie nie ma ograniczeń prędkości, a kierowca może poznać granice zarówno swoich umiejętności jak i możliwości prowadzonej maszyny. Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników poruszać należało się w granicach dopuszczalnych na danym odcinku prędkości maksymalnych oraz nie korzystanie z manewru wyprzedzania, co nie zmieniało faktu czerpania ogromnej przyjemności z jazdy.

Porsche Road Tour Sopot

Lista obecności

Lista „startowa” przedstawiała się naprawdę okazale. Do dyspozycji uczestników były takie okazy jak:

– Porsche 718 Boxster

– Porsche 911 GTS

– Porsche 911 Targa 4 GTS

– Porsche 911 Turbo S Cabriolet

– Porsche Macan

– Porsche Macan S Diesel

– Porsche Macan Turbo z pakietem Performance

– Porsche Cayenne Diesel

– Porsche Cayenne S Diesel

– Porsche Panamera 4S Diesel oraz dwa auta instruktorów

– Porsche Cayenne GTS

– Porsche Cayenne Turbo S

Porsche Road Tour

Wrażenia, które pozostaną na długo

Starannie dobrana paleta modeli w zależności od konkretnej sztuki pozwalała rozkoszować się w różnych proporcjach sportowymi osiągami, komfortem, czy też wyrafinowanymi doznaniami akustycznymi. Dzień z Porsche rozpoczął się odprawą z instruktorami, którzy poinformowali o zasadach poruszania się w kolumnie, aspektach wpływających na bezpieczeństwo jazdy oraz planowanej trasie i miejscach postoju, gdzie uczestnicy zamieniali się miejscami. Trasa wiodła z salonu Porsche Centrum Sopot Lellek w Sopocie do zamku w miejscowości Krokowa. Tu też zorganizowano lunch dla kierowców.

Porsche Road Tour

Szlak wiódł przez malownicze tereny północnych Kaszub więc, szczególnie w modelach z otwartym dachem, mogliśmy podziwiać uroki pojawiających się widoków. Niestety, tę sielankową atmosferę od czasu do czasu zakłócały stada koni… mechanicznych rzecz jasna 🙂 Takie doznania sprawiały, że uśmiech na twarzy każdego z kierowców pojawiał się mimowolnie. A to co dobre, szybko… uzależnia. Już na półmetku naszej eskapady, czyli na zamku w Krokowej, część kierowców nerwowo podrygiwało nogami tudzież ukradkiem zerkało na zegarki nie mogąc doczekać się końca planowej przerwy oraz kolejnych emocjonujących kilometrów czekających na nich w tych niesamowitych pojazdach.

Porsche Road Tour

Chcesz więcej i więcej

Tak naprawdę, każdy z prezentowanych pojazdów zapewniał niesamowitą frajdę z jazdy i o wrażeniach w każdym z nich można by napisać osoby artykuł. Najrozsądniejszym rozwiązaniem było rozpocząć eskapadę od najsłabszych (co nie oznacza słabych) modeli i stopniowo przesiadać się do coraz mocniejszych. Wisienką na torcie był przejazd żółtym, 580-konnym i wartym ponad 1.2 mln zł. Porsche 911 Turbo S Cabriolet osiągającym „setkę” w czasie 3.0-sekundy!

Najmocniejsze w stawce auto, powodowało, że pozostałe pojazdy oglądaliśmy wyłącznie z perspektywy lusterek wstecznych. Nie do opisania był też dźwięk podczas przyspieszania, jaki wydobywał się (no właśnie!) nie spod przedniej maski tylko zza pleców, jak na prawdziwą 911-kę przystało. Ponadto świst zasysanego przez turbiny powietrza po obu stronach nadwozia przywoływał na myśl startujący odrzutowiec. Niesamowite przeżycie.

Porsche Road Tour

Dodam, że wzmocniony do 607 KM model Turbo S Exclusive Series uzyskał czwarty czas przejazdu, w prestiżowym festiwalu prędkości w angielskim Goodwood w 2017r., pokonując m.in. o wiele mocniejsze: Lamborghini Aventador S (740 KM), Aston Martin Vulcan AMR Pro (820 KM) czy Pagani Zonda 760RS (760 KM). To pokazuje kunszt inżynierów bodaj najbardziej charakterystycznego i jednego z najdłużej produkowanego auta sportowego na świecie. Potwierdza to także wygrana Porsche 919 Hybrid w zeszłorocznym, 24-godzinnym wyścigu Le Mans oraz nieśmiałe plany powrotu silników Porsche do „królowej sportów motorowych”, czyli Formuły 1.

Porsche Road Tour

Genialna koncepcja

Porsche Road Tour to niezwykle ciekawa inicjatywa dla klientów, jak i miłośników marki bardzo przypadła mi do gustu. Oczywiście przez parę godzin nie pozna się w 100% nawet jednego pojazdu, a tym bardziej 10-ciu, ale sama możliwość obcowania jednego dnia z prawie 4000 końmi mechanicznymi wzbudziła tyle pozytywnych emocji, że nie dało się prędko o tym zapomnieć. Wręcz przeciwnie.

Po tym jak poziom adrenaliny już się unormował, można było na spokojnie przeanalizować charakterystykę poszczególnych modeli tak, by wybrać ten który najbardziej pasował do naszych oczekiwań.  Każdemu fanowi marki sportowych aut polecamy to przeżycie, bo taki event to spełnienie motoryzacyjnych marzeń. A za rok znowu kawalkada rasowych „Porszaków” pojawi się na polskich drogach. Też nie możecie się już doczekać?

Dla bardziej wymagających powstał natomiast event Porsche Driving Experience o którym przeczytasz TUTAJ.

ZOBACZ TEŻ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PORSCHE ROAD TOUR 2018

5 thoughts on “Porsche Road Tour, czyli dzień dziecka dla dorosłych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *