MotoTato
Motoryzacja widziana okiem rodzica

Podróż z dziećmi samochodem – jak sprawić, by była przyjemniejsza?

 • Ponad sześcioro na 10 rodziców w Europie ma rozproszoną uwagę z powodu zachowania dzieci podróżujących na tylnych siedzeniach. Podróż z dziećmi jest więc dla nich bardzo stresująca.
 • Co trzeci przyznaje, że taka podróż z dziećmi zagraża bezpieczeństwu na drodze. Niezauważone czerwone światło, niekontrolowana zmiana pasów ruchu i zdejmowanie rąk z kierownicy.
 • Co trzeci rodzic przy kupowaniu następnego samochodu będzie zwracał uwagę na wyposażenie wspomagające kierowcę.

Niepokojące wyniki badań Nissan-a

Ponad sześcioro na 10 rodziców w Europie (63%) przyznaje, że ma trudności w skoncentrowaniu uwagi na drodze w czasie, gdy ich dzieci źle zachowują się w samochodzie. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że prawie co trzeci dorosły (29%) zauważa, że taka sytuacja ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Respondenci ankiety mówią również, że gdy ich uwaga jest rozproszona, nie patrzą na drogę i czasem zdejmują ręce z kierownicy. Zdarza im się przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zapomnieć o włączeniu kierunkowskazu, gwałtownie zahamować lub zmienić pas ruchu. Nawet całkowicie zatrzymać pojazd, mimo że nie było takiej potrzeby.

Technologia w trosce o bezpieczeństwo

W związku z tym rodzice coraz bardziej interesują się pokładową technologią, która poprawia bezpieczeństwo całej rodziny na drodze. Badanie ujawniło, że unikanie rozpraszania uwagi to jeden z priorytetów rodziców wybierających nowy samochód. Jedna trzecia (34%) deklaruje, że przy zakupie kolejnego pojazdu będzie aktywnie poszukiwać modelu wyposażonego w systemy wspomagające kierowcę. Mowa tu o takich rozwiązaniach, jak automatyczne hamowanie awaryjne, ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy aktywny tempomat.

Pierwsze miejsce wśród przykładów nieodpowiedniego zachowania dzieci zajmują krzyki i napady złości (65%). Bójki między rodzeństwem (58%), kopaniem w oparcie kierowcy (49%), rozpinaniem pasów bezpieczeństwa (43%) i rzucaniem zabawkami po kabinie (39%).

Nie jest więc zaskoczeniem, że rodzice regularnie odczuwają stres i zdenerwowanie, gdy w samochodzie są dzieci. Przyznają, że docierają do celu spóźnieni albo w złym nastroju. A w czasie podróży kłócili się z partnerem lub nawet z innymi kierowcami, dopuszczając się drogowej agresji.

Podróż z dziećmi samochodem
Podróż z dziećmi samochodem

Jak sobie z tym radzić?

Wielu respondentów przyznało, że stosuje wręcz desperackie środki służące ograniczeniu zagrożeń i rozpraszania uwagi w czasie jazdy z dziećmi. 15% rodziców całkowicie unika autostrad i ruchliwych dróg. Inni próbują zająć dzieci tabletami i smartfonami (37%), zabawkami (41%), wspólnym śpiewaniem (53%) lub uspokajają je słodyczami (22%).

Jedną z najbardziej pomocnych technologii dla kierowców jest inteligentny układ hamowania awaryjnego. Pomaga on uniknąć kolizji lub zminimalizować jej skutki. Warto do niego dopłacić kupując nowe auto z salonu, o ile nie jest on w standardzie. Na zatłoczonych ulicach i ciasnych parkingach pomoże także inteligentny system kamer 360° oraz system wykrywania ruchu poprzecznego z tyłu. Aktywny tempomat pomoże nam natomiast na drogach szybkiego ruchu. Każdy z tych systemów przyczynia się do tego, że każda podróż z dziećmi jest bezpieczniejsza. więc nie oszczędzajmy na nich.

Podróż z dziećmi nieco starszymi to jedno. Inaczej sprawa ma się do podróży z niemowlakami. O tym jak przygotować się do podróży z maluszkami, przeczytacie TUTAJ.

Podróż z dziećmi autem — fakty:

 • Rodzice spędzają z dziećmi w samochodzie średnio 2 godziny i 54 minuty tygodniowo, co w skali roku daje ponad 6 dni.
 • Co piąty rodzic (20%) twierdzi, że dzieci najgorzej zachowują się właśnie w samochodzie. Kolejne „trudne” momenty to ubieranie się przed wyjściem do szkoły (11%), wyjazdy do supermarketu (17%) i kładzenie się do łóżka (12%).
 • Matkom (67%) trudniej niż ojcom (57%) jest się skoncentrować na prowadzeniu w obecności rozrabiających pociech na tylnej kanapie.
 • Matki są też znacznie bardziej skłonne rezygnować z prowadzenia samochodu z powodu zachowania dzieci. 24% przyznaje, że w takiej sytuacji oddaje kluczyki innej osobie — w ten sposób reaguje też 12% ojców.

Źródło: Nissan

W ankiecie wzięło udział 5000 rodziców, posiadających ważne prawo jazdy.

3 Komentarze
 1. Kasia | Moto.Zen.pl - napisał

  Tak, dzieci potrafią strasznie rozproszyć lub zdenerwować kierowcę… Pisałam też o tym u siebie: https://motozen.pl/dekalog-kierowcy-rodzica/

  1. mototato - napisał

   Dokładnie tak. Podróż z dziećmi to zupełnie inna bajka niż z dorosłymi pasażerami. Do takiej podróży należy się przygotować, bo inaczej dzieciaki mogą uprzykrzyć nam nawet najbardziej wyczekiwaną wycieczkę 🙂

 2. Maria - napisał

  W temacie bezpieczeństwa nie zapominajmy o prawidłowym montażu fotelików dziecięcych. Gdyby doszło do wypadku i dziecko nie byłoby w nim odpowiednio zabezpieczone, wszelkie inne rozwiązania technologiczne w naszym aucie raczej tracą na znaczeniu… A liczy się przecież nie tylko stabilne osadzenie fotelika, ale też sama decyzja, gdzie go ustawić – czy tyłem do kierunku jazdy, ale na fotelu pasażera, czy przodem na tylnej kanapie? Pisaliśmy o tym na naszym blogu: https://nocar.pl/blog/jak-prawidlowo-zamontowac-w-samochodzie-fotelik-dla-dziecka/

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Akceptuj Czytaj więcej