części samochodowe

Najważniejsze części samochodowe, o których musisz pamiętać

Przeciętny samochód składa się z około 12 tysięcy części, które tworzą zespół naczyń połączonych. Współpraca ich wszystkich wpływa na efekt końcowy oraz prawidłowe działanie całej konstrukcji. Która jednak część jest w samochodzie najważniejsza, a które z nich wymagają najczęstszej wymiany?

Nie oszczędzaj!

Każda część, podzespół czy też system w samochodzie pełni zupełnie inną funkcję. Dopiero wszystkie te elementy połączone w jedną całość są w stanie zagwarantować bezpieczną, komfortową i wydajną jazdę autem. Jednak niektóre części samochodowe, zazwyczaj te najważniejsze, wymagają odpowiedniego i szczegółowego serwisowania. Tutaj pamiętać trzeba przede wszystkim, aby podczas wybierania konkretnych części zamiennych, nigdy nie sugerować się ceną. Kiepskiej jakości elementy lub chińskie podróbki nie zapewnią prawidłowej eksploatacji samochodu na dłuższą metę.

Hamulce

Części samochodowe, które wymagają największej uwagi oraz są najczęściej zużywającymi się elementami w aucie, to na pewno części układu hamulcowego. Szczególnie narażone na zużycie są klocki hamulcowe. Ich stan techniczny zależy w głównej mierze od stylu jazdy kierowcy oraz wykorzystanego do budowy klocków materiału ściernego. W niektórych przypadkach wymiana klocków hamulcowych jest niezbędna już po przejechaniu kilku tys. km. Kupując części samochodowe, warto przeznaczyć na nie większą sumę pieniędzy i wybrać elementy naprawdę dobrej jakości. To inwestycja w bezpieczeństwo podczas jazdy.

części samochodowe

Filtracja paliwa i powietrza

Części samochodowe, bez których żadne auto nie mogłoby prawidłowo funkcjonować, to na pewno filtry paliwa oraz powietrza. To one chronią jednostkę napędową przed niebezpiecznymi dla niej zanieczyszczeniami oraz poprawiają ogólne osiągi silnika. To dzięki nim również zwiększa się żywotność jednostki napędowej oraz wszelkich podzespołów z nią współpracujących. Filtry paliwa oraz powietrza należy wymieniać co około 15 tys. km lub w okresie jednego roku.

Odpowiednie smarowanie

Bardzo ważne dla elementów mechanicznych samochodu jest odpowiednie smarowanie. Dlatego też właściwy olej silnikowy oraz sprawnie działający filtr olejowy pozwalają zapewnić jednostce napędowej optymalne warunki pracy. Co ważne, zarówno olej silnikowy, jak i filtr oleju należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego modelu auta, po przejechaniu określonego dystansu lub upłynięciu danego okresu czasu. Jest to o tyle istotne, że olej silnikowy traci z czasem swoje właściwości smarne, co bezpośrednio przekłada się na prawidłowe działanie jednostki napędowej. Równie ważny jest właściwy poziom oleju w silniku, a ewentualne jego braki należy uzupełniać na bieżąco. Jest to o tyle istotne, że olej silnikowy traci z czasem swoje właściwości smarne, co bezpośrednio przekłada się na prawidłowe działanie jednostki napędowej. Równie ważny jest właściwy poziom oleju w silniku, a ewentualne jego braki należy uzupełniać na bieżąco.

części samochodowe

Rozrząd

Kolejny istotny system w całej konstrukcji auta to układ rozrządu samochodu. Wymiana najważniejszych części wchodzących w skład tego układu, a więc paska rozrządu, napinaczy oraz często również pompy wody to niekiedy dość kosztowna inwestycja, jednak bez ich prawidłowego działania samochód po prostu nie będzie w stanie spełniać swojej funkcji. Systematyczne serwisowanie układu rozrządu daje gwarancję bezawaryjnej pracy silnika i innych ważnych podzespołów. 

Dobre części, mniejszy stres

Dlaczego tak ważne jest używanie w samochodzie dobrych, markowych części zamiennych? Bo przecież w dużej mierze to od nich zależy niezawodność auta oraz nasze bezpieczeństwo w czasie rodzinnych wojaży. A podróżując z małymi dziećmi, nie trzeba nikomu uświadamiać z jakimi trudnościami zetkniemy się przez nieplanowany postój. Co gorsza, jeśli zdarzy się on daleko od domu. Zatem, na półmetku wakacji, życzę wam udanych podróży i oby wasze auta zawsze bez problemów dowiozły was do celu (i rzecz jasna z powrotem też). 😊

4 thoughts on “Najważniejsze części samochodowe, o których musisz pamiętać

  1. Jak mamy samochód z turbiną to też nie sposób o niej zapomnieć. Już sama technika jazdy i pamiętanie np. o tym, by zostawić na chwilę włączony silnik po długiej trasie, by turbina miała czas się schłodzić znacząco wpływają na żywotność tego elementu. Musiałem to dodać. Takie zawodowe zboczenie 😉
    A co do samego artykułu to super, że zostało tu podkreślone, żeby nie korzystać z podróbek części do auta. To zmora naszych czasów. Ludzie chcą zaoszczędzić, a potem muszą zapłacić 10 razy tyle za naprawę, bo chińska część dziwnym trafem źle wpłynęła też na inne podzespoły.

  2. Na jakości nie ma co oszczędzać dlatego kupuje na ipartsie oe delph średnia półka cenowa a jakość jak na pierwszy montaż więc pierwsza klasa.

  3. Moim zdaniem ważnym elementem jest turbosprężarka. Zwiększa sprawność i moc silnika. Widzę dużą różnicę między autem z turbosprężarką i bez niej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *