Wideorejestrator w aucie staje się już powoli normą. Jest to jeden z najchętniej wybieranych prezentów dla kierowców. Wiele ,,czarnych skrzynek” dobrze nagrywa, ale która jest najlepsza? Dobra kamera samochodowa powinna ponadto służyć kierowcy także na parkingu podczas jego nieobecności.
Wideorejestratory posiadają wiele bardziej lub mniej przydatnych opcji. Zazwyczaj większość z nich to zbędne dodatki, które włączymy tylko jeden raz i to tylko po to, by sprawdzić czy działają. O ile GPS, asystent ostrzegania o zmianie pasa ruchu, czy Wi-Fi i GPS uważam za zbędny bajer, o tyle dobry tryb parkingowy w kamerce to obecnie podstawa.
Kamera samochodowa z trybem parkingowym – po co to komu?
Tryb parkingowy w kamerce jest po to, aby zapisać ewentualne zdarzenie związane z naszym pojazdem, podczas gdy nie ma nas w pobliżu. Rozróżniamy kilka trybów parkingowych w kamerach samochodowych, dzięki którym mamy większe lub mniejsze szanse na to, że sprawca nie uniknie kary.
Rodzaje trybów parkingowych w kamerach samochodowych
Tryb parkingowy pasywny – jest to najmniej wartościowa opcja, która występuje w tańszych kamerach samochodowych. Wideorejestrator przy zgaszonym silniku reaguje tylko na czujnik wstrząsów/przeciążeń, tzw. G-Sensor. W momencie kiedy czujnik wykryje uderzenie w nasz pojazd, kamera samochodowa rozpoczyna nagrywanie. Nie muszę chyba zbytnio tłumaczyć, dlaczego ten parkingowy tryb jest po prostu słaby. Nie zawsze przecież naszym autem ,,zabuja” odpowiednio mocno, by kamera to wykryła i zaczęła nagrywać. Wystarczy, że ktoś nam się podpisze ,,gwoździem” na masce i nici z uchwycenia sprawcy na nagraniu.
Tryb parkingowy aktywny – ma miejsce wtedy, kiedy kamera posiada detekcję ruchu, tryb poklatkowy (time-lapse) lub tryb low-bitrate. Te 3 tryby to zdecydowanie najskuteczniejsze opcje, aby uchwycić winnego uszkodzenia naszego pojazdu.
Tryb detekcji ruchu – kamera samochodowa jest w czuwaniu cały czas, a kiedy wykryje ruch przed obiektywem, rozpoczyna nagrywanie. Wideorejestrator następnie nagrywa przez określony czas lub dopóki coś się dzieje. Kiedy przed obiektywem znowu jest ,,pusto”, nic się nie porusza, to urządzenie przechodzi ponownie w tryb czuwania do kolejnej detekcji ruchu.
Nagrywanie poklatkowe (tzw. time-lapse) – wideorejestrator w tym trybie wykonuje serie zdjęć. Robi fotki co sekundę, a potem to wszystko jest sklejane w jeden ,,szybki” film. Ten tryb nie jest do końca skuteczny bo wiemy, że czasem 1 sekunda na parkingu to bardzo dużo. Oszczędzamy wprawdzie sporo miejsca na karcie pamięci, ale nagrany film nie jest do końca szczegółowy.
Tryb z pogorszoną, obniżoną jakosćią (tzw. lowbitrate) – kamera samochodowa z trybem parkingowym nagrywa non stop, 24h/7/365 z tym, że w gorszej jakości. Wszystko po to aby zmniejszyć pobór prądu oraz ilość miejsca potrzebnego na nagrania. Auto, które jest zaparkowane nie jest w ruchu – nie ma więc potrzeby, aby jakość i szczegółowość była duża. W pogorszonej jakości również bez trudu będziemy odczytywać tablice rejestracyjne pojazdu, zwłaszcza, że auta na parkingu nie poruszają się szybko.
Najskuteczniejszy tryb parkingowy to…?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wybór kamery samochodowej która posiada tryb lowbitrate. Ta opcja daje nam pewność, że wszystko się nagra, a kiedy wrócimy do auta i zobaczymy, że coś jest nie tak – wystarczy przejrzeć nagranie i znaleźć sprawcę i ,,ten” moment.
Drugim, równie dobrym i skutecznym trybem parkingowym jest detekcja ruchu. Dobra kamera samochodowa szybko rozpocznie nagrywanie po wykryciu ruchu. Na rynku są też wideorejestratory, które posiadają buforowany tryb z detekcją ruchu – wówczas nagranie zaczyna się na kilka, kilkanaście sekund przed wykryciem ruchu.
UWAGA! Aby kamera samochodowa w pełni wykorzystywała swoje możliwości potrzebuje stałego zasilania.
W niektórych modelach samochodów prąd w gnieździe zapalniczki ,,płynie” cały czas, nawet po zgaszeniu silnika i zamknięcia pojazdu. To niestety nie rozwiązuje naszych dylematów, a nawet sprawia, że problem w postaci rozładowanego akumulatora pojawi się w niedługim czasie. Po prostu kamera samochodowa z trybem parkingowym będzie nagrywać aż do całkowitego rozładowania akumulatora.
Czy jest bezpieczne i stałe zasilanie do trybu parkingowego?
Rozwiązaniem jest adapter zasilania ACC (montowany bezpośrednio pod akumulator lub gniazdo bezpieczników za pomocą specjalnych przejściówek). To niewielkie plastikowe pudełeczko, które dostarczy prąd do ,,czarnej skrzynki”, ale jednocześnie zadba o nasz akumulator. Z jednej strony adapter podpinamy bezpośrednio do kamery samochodowej, a kable wychodzące z drugiej podłączamy bezpośrednio do akumulatora lub za pomocą przejściówek pod gniazdo bezpieczników.
Do niektórych kamer samochodowych są także dedykowane adaptery zasialania pod gniazdo OBD jak np. w Vantrue N4. Wtedy z jednej strony kable wpinamy pod wideorejestrator, a z drugiej strony wtyczkę wpinamy pod gniazdo OBD. Jest to najprostszy i najdyskretniejszy w montażu adapter.
W końcu nasz wideorejestrator może korzystać w pełni z trybu parkingowego – kamera ma stałe zasilanie. Adapter ACC lub OBD sprawdza cały czas napięcie na akumulatorze. W momencie kiedy nasze auto posiada już słabą baterię, pojazd dość długo jest zaparkowany, napięcie na akumulatorze spada poniżej określonej wartości. Wtedy adapter zasilania odcina automatycznie dopływ prądu do kamery, aby uchronić go przed całkowitym rozładowaniem.
Która kamera samochodowa ma najskuteczniejszy tryb parkingowy?
Na obecną chwilę, jeden z najefektywniejszych trybów parkingowych na rynku posiada kamera samochodowa Vantrue N4.
Dlaczego? Obejrzyjcie powyżej nagrania polskiego dystrybutora tej marki. Vantrue N4 nagrywa przód, tył, wnętrze, a nawet boki pojazdu. Tak. Nierzadko dochodzi do obicia naszego boku pojazdu przez kogoś kto po prostu otworzył za mocno drzwi w swoim pojeździe. Znacie to prawda? N4 nagra takie zdarzenie, a przednia lub tylna kamera bez trudu pokaże nam tablice ,,delikwenta”. Jakość kompresji jest tak opracowana, że nawet karta niewielkich rozmiarów np. 32GB wystarczy nam na kilkanaście nagrań w trybie ciągłym / lowbitrate. Później zostaje nam jedynie przejrzeć nagrania i zgłosić to do odpowiednich służb.
Wideorejestrator Vantrue N4 można zakupić m.in. w specjalistycznym sklepie z kamerami samochodowych www.KameraSamochodowa.com
Świetny, rzetelny i bardzo przydatny artykuł.
Bardzo ciekawy artykuł. Chyba kupie sobie kamerkę, będę się czuł pewniej gdy będę zmuszony zostawić auto na parkingu na parę godzin.
Miałem kilka kamer samochodowych i najdłużej wytrzymuje z nich lamax c7, którą nadal mam. Szkoda tylko że to juz kamerka co ma parę lat i nagrywa średnio patrząc na nowsze modele. Tryb parkingowy ma jednak nie do przebicia
Chyba wifi to podstawa w kamerce w dzisiejszych czasach