Jedzenie w podróży dla dzieci

Jedzenie w podróży dla dzieci, czyli gdzie zatrzymujemy się na posiłki

Rodziny z dziećmi podróżujące na dłuższych trasach najczęściej na posiłek wybierają lokale przy stacji benzynowej oraz restauracje zlokalizowane przy drodze. 41% respondentów na jedzenie w podróży dla dzieci wybiera najpopularniejszą wśród restauracji sieciowych zlokalizowaną przy drodze, czyli McDonald’s. Tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Kierowcy w trakcie dłuższych podróży, zamiast zbaczać z trasy, wolą zatrzymać się na posiłek w punktach przy drodze. Wśród rodzin z dziećmi najpopularniejszym miejscem na zjedzenie posiłku są kawiarnie i bary należące do sieci stacji paliw. Na drugim miejscu plasują się restauracje sieciowe zlokalizowane przy drodze. Tylko co czwarty respondent z tej grupy przyznaje, że zdarza mu się zjechać z trasy, aby zjeść posiłek w restauracji. 

Raport Posiłki w trasie

Źródło: Raport „Posiłki w trasie”, ARC Rynek i Opinia, grudzień 2018

Jedzenie w podróży dla dzieci


Aż 38% respondentów podróżujących z rodziną stara się wybierać takie miejsca na posiłek, w których proponowana jest specjalna oferta dla dzieci z dodatkową atrakcją. Np. w postaci zabawki czy gry. To, czym w największym stopniu kierują się rodziny z dziećmi wybierając posiłek to jakość produktów. Jedzenie w podróży dla dzieci to bardzo ważny aspekt każdego, dłuższego wyjazdu. Receptą na udaną wycieczkę jest jednak spełnienie szeregu innych wymogów, naszych małych, ale wymagających pasażerów:-) Aby kompleksowo przygotować się do podróży z małym dzieckiem poczytać jeszcze TUTAJ.

 Raport „Posiłki w trasie"

Źródło: Raport „Posiłki w trasie”, ARC Rynek i Opinia, grudzień 2018   

W przypadku rodzin z dziećmi często to nie kierowca podejmuje decyzję o postoju i posiłku, a współpasażerowie (48%), szczególnie dzieci. Kierowcy jadący w podróż z rodziną koncentrują się przede wszystkim na skutecznym dotarciu do celu. Wolą zjeść w samochodzie niż przedłużać czas jej trwania kolejnym postojem. W związku z tym opcja drive-through stanowi dla nich atrakcyjny aspekt oferty. Dla kierowców podróżujących z rodziną ważna jest przynależność punktu gastronomicznego do renomowanej sieci. Takiej, która oferuje im odpowiednią jakość obsługi i przewidywalność, jeśli chodzi o zamówienie.

Fast Foody rządzą

Wśród najczęściej wybieranych posiłków/ napojów w bistro przy stacji są: kawa, herbata, ciepłe napoje (67%), hot-dogi (55%) i zapiekanki (41%). Pełen posiłek dwudaniowy wybiera niemal co trzeci badany (30%), zaś posiłek wegetariański co dziesiąty (12%). Mimo iż również wśród kierowców podróżujących z rodzinami najpopularniejsze w trasie są posiłki typu fast food to jednak częściej niż pozostali kierowcy wybierają oni posiłki wegetariańskie lub wegańskie, świeżo wyciskane soki oraz żywność funkcjonalną.  

Moim zdaniem

Ja nie będę ukrywał, że w podróży z moją rodziną także zdarza mi się korzystać z sieciowych fast foodów lub restauracji przy stacjach benzynowych. Czasem nawet zadowalamy się jałowym hot-dogiem, bez żadnych dodatków. Ale to są wyjątki. Najczęściej sami przygotowujemy wałówkę i zatrzymujemy się na leśnych parkingach lub w innych przyrodniczo ciekawych miejscach. Tam w spokoju oddajemy się relaksowi, rozprostowujemy kości, spożywamy strawę i ruszamy dalej ku celowi naszej podróży.


Informacja o badaniu. Badanie zostało wykonane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online) na celowej próbie N=1036 kierowców korzystających z posiłków podczas podróży. Badanie zostało zrealizowane w grudniu 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *