Jak szybko sprzedać samochód? Można to zrobić nawet w godzinę! Sprawdź jak.
Niektórzy mawiają, że człowiek z samochodu cieszy się dwa razy. Pierwszy raz, kiedy go kupuje, a drugi – kiedy sprzedaje. I w zasadzie coś w tym jest. Szczególnie wtedy, kiedy przez jego usterki i ciągłe inwestycje, mamy go serdecznie dość. Albo po prostu już nam się znudził i wybraliśmy sobie inny. Tym bardziej irytuje sytuacja, kiedy po wystawieniu auta na sprzedaż, nie ma żadnego odzewu. To w takim razie jak szybko sprzedać samochód? Szybko, ale też dobrze, czyli tak, żeby otrzymać uczciwe i adekwatne do jego stanu pieniądze. Z pomocą sprzedającym przychodzi nowy portal sprzedażowy, 321-Sprzedane. Projekt nowy, ale stoi za nim znana wszystkim doskonale Grupa OLX. Należą do niej takie portale jak OLX i OTOMOTO. A ja postanowiłem prześwietlić tą nowość.
Gdzie i jak szybko sprzedać samochód w dzisiejszych czasach?
Na giełdzie? Nie, przecież tam już chyba nikt nie jeździ. W gazecie? Mało kto dziś czyta prasę, a co dopiero strony z ogłoszeniami. Telegazeta? „AAA, tanio Opla sprzedam ” – do dziś pamiętam tego typu ogłoszenia pisaną na ekranie w rozdzielczości rodem z Atari. Ale to też przestarzały model sprzedaży. To może wystarczy nakleić kartkę z ceną na szybę naszego auta z podstawowymi parametrami technicznymi i tylko czekać aż nasz telefon rozgrzeje się do czerwoności? Niestety, te metody mimo, że kiedyś się sprawdzały, to teraz ich skuteczność jest na poziomie poniżej jakichkolwiek oczekiwań. Dlatego zdecydowana większość transakcji sprzedaży używanych samochodów odbywa się za pośrednictwem Internetu. Ba, niektóre marki, przeprowadzają cały proces sprzedaży on-line nawet dla samochodów fabrycznie nowych.
Ogłoszeniowi zatruwacze
Wróćmy jednak do sprzedaży samochodu używanego. Wystawiając ogłoszenie w popularnych serwisach ogłoszeniowych jak Otomoto, OLX, Allegro, Sprzedajemy, możemy spodziewać się kontaktu wielu potencjalnych kupujących. To jednak zabiera sporo czasu. A wiadomo, czas to pieniądz. Co gorsza, z doświadczenia wiem, że zawsze znajdą się, jak ja ich nazywam, „Zatruwacze”. Z góry wiedzą, że nie kupią Twojego samochodu, ale zadają mnóstwo pytań, proszą o więcej zdjęć, żądają wglądu do historii serwisowej. I najczęściej nigdy nie dzwonią (nie mają odwagi?) tylko stosują formy pisane. To wszystko w myśl teorii, potwierdzonej zresztą przez naukowców, że nie tylko same zakupy poprawiają nam humor. Już nawet samo wyszukiwanie i możliwość zobrazowania produktu, który moglibyśmy nabyć, pozwala wytworzyć mnóstwo hormonów szczęścia, czyli endorfin i serotoniny.
Kupowanie jest przyjemniejsze
Przyznajcie sami, że szukanie np. nowych felg, czy komponowanie dodatkowych opcji w konfiguratorze nowego auta, mimo, że na tę chwię nie mamy zamiaru go kupić, też sprawia sporo przyjemności?A właściwie dlaczego sprzedawanie samochodu może być takie uciążliwe? Można przecież tygodniami lub miesiącami przyjmować kolejnych zainteresowanych, spędzać godziny pokazując auto i jeździć z nimi na przeglądy do ASO lub na stacje diagnostyczne. Do tego irytować się słuchając często aburdalnych argumentów mających na celu obniżenie ceny auta, a na końcu i tak go nie sprzedać. Duża liczba zainteresowanych przyjeżdża na oględziny tylko po to, by się samochodem przejechać i sprawdzić, czy ten konkretny model brać pod uwagę przy kupnie w bliżej nieokreślonej przyszłości. Niestety, z takimi sytuacjami trzeba się liczyć.
Rynek sprzedaży aut
Jako osoba, która w swojej codziennej pracy regularnie styka się ze sprzedającymi i kupującymi samochody, zauważam jedną prawidłowość. Kupujący chce kupić jak najtaniej, a sprzedający sprzedać jak najdrożej. No dobra, ten banał wie każdy:-) Chodzi o coś innego. Często ogłoszenia o sprzedaży samochodów za setki tysięcy złotych są bardzo skąpe i chaotyczne. Minimalne w swej treści, z kiepskim zdjęciami, a niejedna „popiardółka” za tysiąc złotych, jest opisana bardziej dosadnie, niż walory nadniemeńskiego krajobrazu w „Panu Tadeuszu”. Do czego zmierzam. Nawet dobre auto samo się nie sprzeda. Trzeba mu pomóc.
Jak dobrze sprzedać samochód?
To nie wydaje się zbyt trudne. Trzeba jednak poświęcić sporo czasu, stworzyć porządny opis, skompletować historię serwisową, opisać co jest do ewentualnego zrobienia, a na koniec wykonać miłe dla oka zdjęcia. Nierzadko dobre zdjęcia to podstawa sukcesu. Oczywiście zanim zrobimy taką sesję auto należy odpowiednio przygotować. Absolutne minimum to umycie auta z zewnątrz oraz odkurzenie wnętrza. Ci bardziej ambitni mogą pokusić się o jednoetapowe polerowanie lakieru. Jest ono czasochłonne i wymaga wprawy, ale powstały efekt pozwoli nam na podwyższenie wartości auta. Przecież wiele osób kupuje samochód oczami. Tylko co, jeśli nie mamy na to wszystko czasu, albo zwyczajnie nie chce się nam z tym „bawić”? Wtedy szukamy pomysłów jak szybko sprzedać samochód. Bez wielu formalności, z minimalnym nakładem czasu i przy niewielkich kosztach.
Nowe rozwiązanie dla sprzedających samochód
Grupa OLX postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów i wcieliła w życie rozwiązanie jakiego jeszcze w Polsce nie było. Portal 3-2-1 SPRZEDANE ma zamiar zachęcić Polaków do dużo łatwiejszej i przyjaznej formy sprzedaży samochodów. A dodam, że na rynku niemieckim, w ten sposób sprzedaje się już 3% wszystkich używanych samochodów. To jak to działa?
Z założenia portal ma ułatwiać sprzedaż samochodu upraszczając maksymalnie formalności i czas. Oczywiście, od dawna możemy korzystać z możliwości wstawienia auta do komisu, albo zostawienia go w rozliczeniu u dealera. Ale umówmy się. Ceny oferowane w tych opcjach są rażąco niskie, a przecież nie o to chodzi. W 3-2-1 SPRZEDANE wartość pojazdu ustalana jest na podstawie aktualnej oferty rynkowej oraz wartości rekomendowanych w programie eksperckim Eurotax®. Podczas wyceny uwzględniany jest również stan techniczny samochodu oraz jego historia.
3-2-1 SPRZEDANE w praktyce
Należy podkreślić, że wszystkie, poniżej wymienione etapy są dla potencjalnego sprzedającego zupełnie darmowe. I to niezależnie od tego, czy zdecyduje się na sprzedaż, czy też nie. Auto może zostać odkupione zarówno od osób indywidualnych jak i jednosobowych działalności gospodarczych, a nawet dużych firm. Po akceptacji warunków, zlecenie płatności jest wysłane natychmiast po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Pieniądze trafiają na konto sprzedającego najczęściej tego samego dnia, a najpóźniej nazajutrz.
Jak szybko sprzedać samochód – krok po kroku?
1. Szacunkowe wyliczenie wartości pojazdu
Najpierw wchodzisz na stronę 321-Sprzedane i wyliczasz szacunkową wartość swojego pojazdu. I to dosłownie w parenaście sekund! Co prawda, otrzymasz ceny o dość znacznej rozpiętości, ale to wynika, z tego, że podać musimy jedynie niezbędne informacje, a nic ponadto. Czyli markę, model, rocznik, silnik i przebieg.
2. Umówienie się na oględziny
Jeśli wstępne szacunki nas satysfakcjonują możemy zamówić szczegółową wycenę pojazdu. W tym celu wybieramy miasto i konkretną lokalizację do której powinniśmy się udać w ustalonym terminie.
3. Weryfikacja dokumentacji samochodu
Zostaną także sprawdzone dokumenty potwierdzające pochodzenie samochodu oraz historię obsługi serwisowej (książka serwisowa i/lub faktury napraw i przeglądów), jeżeli takowe posiadamy.
4. Oględziny samochodu
Po przyjeździe na miejsce oględzin eksperci ocenią stan wewnętrzny i zewnętrzny samochodu pod kątem zużycia, uszkodzeń i sprawności wyposażenia pokładowego. Poszukiwać będą też śladów ewentualnych napraw blacharsko-lakierniczych. Zweryfikowany zostanie także stan licznika kilometrów.
5. Jazda testowa
Jazda próbna pozwoli na zweryfikowanie samochodu pod kątem sprawności mechanicznej, właściwości jezdnych, poprawności działania silnika, skrzyni biegów oraz elementów zawieszenia.
6. Oględziny mechaniczne samochodu
Na tym etapie inspektorzy sprawdzą szczegółowo wykryte ewentualnie problemy i usterki mechaniczne. Pozwoli to oszacować, koszty które należy ponieść, aby pojazd był w pełni sprawny technicznie.
7. Oferta odkupu samochodu
Po otrzymaniu szczegółowej wyceny pojazdu możemy zastanowić się, czy decydujemy się na sprzedaż i jeśli tak, dopełniamy formalności.
8. Finalizacja transakcji
Auto, po podpisaniu dokumentów, sprzedamy w ten sposób w ciągu jednego dnia. I już można cieszyć się ten drugi raz😊
Czy znalazłem jakieś wady?
To co wg mnie można by poprawić, to mniejsza rozpiętość w szacunkowej kwocie wyliczanej on-line. Cena potrafi oscylować np. między 5 a 12tys. zł, co jest bardzo nieprecyzyjne. Druga sprawa to baza modeli. Testując wyceny parę razy spotkałem się, że w bazie nie było modelu z nieco mniej popularnym, ale jednak powszechnie występującym na rynku silnikiem. Ostatnia rzecz to proponowana cena. Nie ma co ukrywać, że skupione w ten sposób auta trafią do ponownej odsprzedaży. W związku z tym pośrednik musi na nich zarobić. Zatem uzyskana cena będzie z pewnością niższa niż, gdy auto wystawilibyśmy sami, ale sądzę, że i tak większa niż za samochód oddany do komisu, czy dealera.
Jak szybko sprzedać samochód? Właśnie tak!
Czy ta innowacyjna forma sprzedaży jest dla Ciebie? Tak, jeżeli conajmniej raz odpowiedziałeś twierdząco na poniższe pytania. Nie lubisz lub nie masz czasu przygotowywać auta do sprzedaży? Nie lubisz wystawiać ogłoszeń, a potem czekać aż ktoś je znajdzie i łaskawie zadzwoni? Jeżeli szanujesz swój czas i wolisz go poświęcać na zarabianie pieniędzy lub po prostu coś przyjemnejszego, niż kolejne nieefektywne spotkania z obcymi ludźmi. Do skorzystania zachęca także prosta i intuicyjna strona internetowa oraz przejrzyste zasady odkupu.
Podsumowanie
Uważam, że to bardzo efektywny i pomysłowy sposób sprzedaży auta. Przede wszystkim oszczędza nasz drogocenny czas i do minimum ogranicza formalności, których nikt z nas przecież nie lubi. Z pewnością, przy najbliższej okazji, kiedy będę chciał sprzedać swoje auto, skorzystam z tej nowej możliwości. A jeśli ktoś z was już próbował to dajcie znać w komentarzu, czy oferta okazała się być przekonująca.
Niestety, ale uważam że w czasach Pandemii trochę ciężej sprzedać samochód. Trzeba mieć naprawdę dobrą ofertę, żeby to się udało..
Fajny poradnik, ale nie wiem czy tak szybko można sprzedać samochód. Dobry marketing nie wystarczy, trzeba mieć też dobrą i sprawna ofertę.
Marketing to jedno. Jednak trzeba też posiadać dobrą ofertę, bo to ona jest dźwignią handlu. Samochód na taką sprzedaż powinien być odpowiednio przygotowany. Tak by kupujący po prostu zdecydował się na skorzystanie z niej.
Ło matulu, dawno się tak nie uśmiałem. Koleś od gekona zamiótł wszystko. Artykuł prześwietny. Podoba mi się ten styl. Daję metafizycznego like’a! Pozdrawiam ze Szklarskiej.
Jest to naprawdę przydatny wpis! Z doświadczenia wiem, jak trudno sprzedać samochód, nawet jeżeli oferta wygląda atrakcyjnie. Czasami ma się po prostu szczęście i kupiec odezwie się od razu, a czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Tylko totalny idiota sprzeda im samochód. Odebrałem telefon – naganiacz zaprosił mnie na wycenę samochodu. Na podstawie podanych przeze mnie informacji (to ważne) dostałem wycenę na 82-106 tys zł. Przy czym najtańszy samochód z rocznika w OTO był wyceniony na 115 tys. Po przyjeździe na wycenę usłyszałem jeszcze przed obejrzeniem samochodu, na podstawie tych samych informacji, że oni sprzedają handlarzom i mogą mi zaproponować 40 tys zł! Szkoda czasu na tych naciągaczy.
Aż nie chcę mi się wierzyć, że za auto warte około 100tys chciali zaproponować tylko 40 tys. Chyba, że to bezpośrednio pracownicy stacji diagnostycznej chcieli odkupić pojazd? Oczywiście, że to są pośrednicy, ale kwoty muszą być satysfakcjonujące dla obu stron. Myślę, że jednak większość sprzedających otrzymuje dobrą ofertę i decyduje się na szybką i bezproblemową sprzedaż.
Dzisiaj ciężko jest sprzedac samochód ponieważ jest dużo aut chociaż masz dobre auto i praktycznie bez awaryjne to i tak ci nikt nie uwierzy na słowo andru
Skoro portal 3-2-1 Sprzedane odsprzedaje samochody handlarzom to jakim cudem proponowana cena ma być wyższa niż bezpośrednio u handlarza?
Sprzedawałem Skodę Fabię w 2013 w otomoto. Wtedy była za darmo. Teraz to jest to komis. Cena nie była najniższa, duża rdza na nadkolach. Myślę sobie o ciężko będzie. W szoku byłem, w ciągu dwóch godzin sprzedany samochód a telefony chętnych się urywały.
Dzisiaj w 2021 sprzedaję Forda Focusa. Klient z miernikiem. Historia pojazdu. Gdzie był robiony przegląd? Czy części wszystkie są nowe? Czy daję gwarancję na dwa lata zwaną rękojmią? Po dwóch latach próby sprzedaży stwierdzam że go nie sprzedam go za połowy ceny do komisu, bo klient woli samochód z Niemiec czy Szwajcarii serwisowany a Polak niech się buja. 200tyś aut sprowadzonych co trzy miesiące. Dla mnie potworzyły się mafie komisowe.
Niestety czasy się zmieniają, a w tym przypadku zdecydowanie na gorsze. Klient bardziej świadomy i wymagający, więc dla sprzedającego to nie lada wyzwanie.
Kiedyś to się stało na giełdach samochodowych całymi dniami się handlowało, a teraz jakieś internety i jakieś komplikacje.
Pozdrawiam
Bardzo ciekawy artykuł o sprzedaniu samochodu. Fajny poradnik, dobrze się czyta i wiele można z niego wyciągnąć dla siebie.
To podstawowe zasady sprzedania samochodu. Trzeba sprzedawać za jego realną ceną, a nie z myślą o zarobku na sprzedaży. No i nie należy zapominać o eleganckim wygłądzie samochodu.
uśmiałam się czytając o tej wymianie za karmę i klatki 😉 nie robiłabym sobie nadziei że ledwo wrzucimy ogłoszenie i już sprzedamy auto, ale w kilka dni da radę to zrobić 😀 jak wiadomo nie tylko je się oczami, ale także się kupuje, także jak ktoś zainwestuje w auto detailing tak że auto będzie lśniło czystością to od razu przyciągnie wzrok klienta (na zdjęciu lub na żywo), więc sprzedaż szybciej pójdzie, sprawdziłam osobiście 😉
Bardzo fajne zasady sprzedawania auta 😀
myślę że na pewno się komuś przyda
warto zajrzeć co kupić po sprzedanym aucie 😀
https://fastauto.pl/jak-wybrac-samochod-do-15-tysiecy-zlotych/
Przyznam, że pomysł ciekawy i gdyby oferowali uczciwe ceny pewnie zyskał by popularność. Niestety ten portal już nie działa. Tu jest pole do popisu dla otomoto, mogliby coś pomyśleć w tym temacie.
Dobry temat 🙂 Ja właśnie szukam samochodu i chcę sprzedać swojego grata 😉
Szczerze mówiąc wydaje mi się, że dobrą opcją byłby też leasing motocykla. Dodatkowo też cała ta procedura przebiega bardzo szybko i sprawnie
Powinniśmy najpierw wykonać wszelkie naprawy w pojeździe, aby z czystym sumieniem sprzedać sprawny samochód. Jeżeli nie mamy na to czasu powinniśmy w opisie oferty uwzględnić wszystkie wady i poinformować przyszłego właściciela o tym, co w aucie było serwisowane, a co wymaga konserwacji.