Fakty i mity na temat opon

Fakty i mity na temat opon

Jest sporo wątpliwości dotyczących użytkowania opon. O tym, jak często należy zmieniać opony i jak długo ich używać, słyszy się wiele sprzecznych porad i opinii. Tymczasem prawidłowe użytkowanie opon jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Czeski producent samochodów ŠKODA, weryfikuje teorie związane z eksploatacją ogumienia. Mierzy się także z najpopularniejszymi mitami. Lepiej dobrze poznać fakty i mity na temat opon, by nie dać się zaskoczyć żadnej w sytuacji na drodze.

Czy można jeździć latem na zimowych oponach?

Opony zimowe (lub śnieżne) różnią się od tych, które stosujemy w cieplejszych miesiącach. Przede wszystkim mają głębszy bieżnik i mogą stawać się zbyt miękkie w wyższych temperaturach. W konsekwencji jazda na niewłaściwym ogumieniu wydłuża drogę hamowania o jedną czwartą.Znacznie więc zwiększa ryzyko wypadku. Analogicznie, letnie opony wykonane są z mniej elastycznej mieszanki, która twardnieje w niższych temperaturach tracąc przyczepność. Sezonowa zmiana opon jest zatem koniecznością i służy zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Czy warto przekładać zużyte opony na tylną oś pojazdu?

W momencie gdy opony przestają nadawać się do jazdy, należy bezzwłocznie wymienić je na nowe. Przekładanie opon pomiędzy przednią a tylną osią co sezon jest możliwe do czasu, w którym bieżnik jest wystarczająco wysoki do zapewnienia bezpieczeństwa jazdy. Jednocześnie należy pamiętać o tym, żeby na tylnych kołach znalazły się opony w najlepszym stanie, ponieważ to właśnie tylna oś odpowiada za stabilizację toru jazdy. W innym wypadku w trakcie hamowania na zakrętach tylne opony mogą tracić przyczepność, powodując poślizg nadsterowny.

Czy stosowanie opon całorocznych jest bezpieczne?

Obecna technologia wytwarzania opon jest na tyle zaawansowana, że producenci są w stanie zaproponować ogumienie niemal idealnie pasujące do warunków na drodze. Przy tym zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że opony całoroczne nie są w stanie zachować optymalnych właściwości w skrajnych warunkach pogodowych lub przy bardzo dynamicznej jeździe. Dlatego Ci kierowcy, którzy często jeżdżą „na krawędzi” przyczepności, powinni raczej wyposażyć się w dwa komplety opon.

Czy warto inwestować w opony rekomendowane przez producenta?

Przed wprowadzeniem nowego samochodu do oferty zespół ekspertów spędza do dwóch lat, opracowując opony najlepiej dopasowane do danego modelu. Serie testów eliminują niepożądane właściwości opon użytkowanych w konkretnym pojeździe. Żadne inne akcesoria nie mają takiego wpływu na właściwości jezdne i bezpieczeństwo jak właśnie koła i opony. Z tego względu warto zainwestować w ogumienie rekomendowane przez producenta samochodów. Jest ono idealnie dopasowane do układu jezdnego i innych wymogów dla danego modelu.

Czy jazda zimą na letnich oponach autem z napędem 4×4 jest bezpieczna?

Napęd na cztery koła pozwala cieszyć się bardziej dynamicznym przyspieszeniem i zapewnia lepszą przyczepność. Nie oznacza to jednak, że prowadząc samochód z napędem na obie osie można zrezygnować ze zmiany opon zimą. W napęd 4×4 wyposażone są najczęściej SUV-y, samochody uterenowione, usportowione czy specjalne wersje limuzyn. W tego typu autach, posiadających często większą masę i wyżej położony środek ciężkości. Hamowanie lub jazda na zakręcie staje się jeszcze trudniejsza niż w samochodach osobowych. Z tego powodu, jazda na oponach nieprzystosowanych do warunków jezdnych zagraża bezpieczeństwu. Reasumując – jazda z napędem 4×4 zimą, na letnich oponach, może nam pomóc w lepszym przyśpieszaniu, ale już w hamowaniu aboslutnie nie.

Przechowywanie ogumienia poza sezonem

Aby opony służyły jak najdłużej, po zakończonym sezonie należy je oczyścić usuwając brud i inne zanieczyszczenia. Koła kompletne można składować powieszone lub ułożone w stos, jedno na drugim. Miejsce przechowywania powinno być chłodne, suche i nienasłonecznione. Klientom, którzy nie dysponują odpowiednim miejscem do magazynowania kół, niektórzy producenci(np. Skoda), oferują usługę Hotel Opon. W przygotowanych pomieszczeniach, ogumienie czeka na swój sezon w najlepszych możliwych warunkach. Mam nadzieję, że poznane powyżej fakty i mity na temat opon pomogły wam zrozumieć istotę tej, istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa, kwestii.

Fakty i mity na temat opon

Źródło: Skoda

One thought on “Fakty i mity na temat opon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *