MotoTato
Motoryzacja widziana okiem rodzica

Zmiany w zakupie aut za gotówkę już od 2023r. Co się zmieni?

W styczniu 2022 r. było o blisko 30% mniej dostępnych ofert samochodów używanych niż w analogicznym okresie w 2020 r. – wynika z danych autobaza.pl. Brak ofert pojazdów na rynku wtórnym może okazać się niejedynym problemem kupujących. Rośnie także średnia cena samochodów „z drugiej ręki”, która coraz częściej przekracza 20 tys. złotych za egzemplarz. Co więcej, zmiany w zakupie aut za gotówkę związane z limitami płatności mogą utrudnić nabycie samochodu, gdyż niemożliwym będzie kupno auta powyżej 20 tys..

Problemy z płatnością gotówką

Z danych autobaza.pl wynika, że w 2021 r. zanotowano przyrost liczby samochodów o blisko 10%, za które trzeba zapłacić od 25 do 50 tys. złotych. Co więcej, liczba aut z przedziału cenowego 50-100 tys. zł wzrosła o 22%, a pojazdów droższych niż 100 tys. zł przybyło o ponad jedną trzecią.

Wzrost cen w tych przedziałach sprawia, że po wprowadzeniu nowych przepisów może być ciężej kupić samochód za gotówkę lub nawet w ten sposób opłacić część transakcji. Od 2023 r. ma zostać wprowadzony limit płatności gotówkowych do 20 tys. złotych pomiędzy przedsiębiorcami, a konsumentami indywidualnymi – powyżej tej kwoty niezbędne będzie uregulowanie rachunku za pomocą przelewu bankowego.

Jak ma to działać?

Wprowadzone modyfikacje mogą utrudnić zakup pojazdu każdemu z nas, jednak widać także komplikacje dla przedsiębiorców. Po wejściu przepisów sprzedawca, który przyjmie 21 tys. zł w gotówce, zapłaci podwójny podatek – od przychodu ze sprzedaży oraz z tytułu sankcji za przyjęcie gotówki. Sankcje nadal nie dotyczyłyby konsumenta, który zapłacił taką kwotę w gotówce. To może powodować obostrzenia w transakcji pomiędzy np. komisem samochodowym a konsumentem

Więcej wadliwych samochodów

W Polsce większość samochodów na rynku wtórnym kupowanych jest za gotówkę i według prognoz, w 2022 r. liczba ta zwiększy się z 65% do 79% w porównaniu z 2021 r. – wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego przez Volkswagen Financial Services. Jednocześnie w tym przypadku spadło zainteresowanie tradycyjnym kredytem (z 18% do 12%).

Potencjalni kupcy na rynku samochodów używanych pomimo rosnących cen powinni zwrócić uwagę na fakt, że wraz z cenami nie rośnie jakość. Coraz częściej możemy trafić na starsze i mniej sprawne modele pojazdów.

Zmiany w zakupie aut za gotówkę

Cena to nie wszystko

Proces weryfikacji stanu samochodu należy zacząć od dostępnych na rynku baz danych oferujących szczegółowe i międzynarodowe raporty historii pojazdów, jak np. autobaza.pl. Można również skorzystać z państwowej bazy CEPIK, która da nam pierwsze wskazówki na temat wybranego egzemplarza. Jednak warto wiedzieć, że w wygenerowanym raporcie z CEPIK są uwzględnione tylko i wyłącznie auta zarejestrowane w Polsce, a dane uzupełniane podczas obowiązkowych przeglądów technicznych, nie są dodatkowo weryfikowane.

Zmiany w zakupie aut za gotówkę już od 2023r – podsumowując

Wielu potencjalnych nabywców zwraca największą uwagę na cenę zapominając, że najważniejszym kryterium, które należy brać pod uwagę jest stan techniczny. A zazwyczaj, im pojazd droższy, tym jest w lepszym stanie. Oczywiście są od tej reguły nieliczne wyjątki. Tak, czy inaczej od 2023r. nie kupimy auta za gotówkę powyżej 20 tys, co dla wielu klientów, ale i przedsiębiorców będzie nie lada kłopotem. Na pocieszenie napiszę tylko, że nic się nie zmieni jeżeli transakcję będą wykonywać między sobą 2 osoby fizyczne.

4 Komentarze
 1. […] Zmiany w zakupie aut za gotówkę już od 2023r. Co się zmieni? […]

 2. Dawid - napisał

  Hej, fajny artykuł, ale jest w nim błąd. Limit gotówkowy będzie wprowadzony od 2024, a nie 2023 roku.
  Pozdrawiam

 3. zibi - napisał

  oby ta banda bydlakó nie wprowadziła żadnych limitów! Co to kogo obchodzi jak płacę!

 4. zibi - napisał

  oby ta ban da bydla ków nie wprowadziła żadnych limitów! Co to kogo obchodzi jak płacę swoimi pieniędzmi!

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Akceptuj Czytaj więcej