MotoTato
Motoryzacja widziana okiem rodzica

Bezpieczne ferie z dziećmi – nie tylko w czasie podróży

Ferie są dla kierowców okresem wyjazdów rodzinnych w góry, na narty czy na wypoczynek. Wypadające w okresie zimowym podróże oznaczają trudne warunki na drogach, a co za tym idzie wymagają dobrego przygotowania auta do takiego wyjazdu. Odpowiednio zaplanowana podróż, zachowanie bezpieczeństwa i w pełni sprawne auto mogą nas uchronić od niechcianych sytuacji na drodze. Jednak bezpieczne ferie z dziećmi to nie tylko podróże, ale i aktywne spędzanie czasu z naszymi pociechami. Tam przecież także czyhają niebezpieczeństwa.

Przygotuj się do podróży

Zanim wyjedziemy w dłuższą podróż dopilnujmy, aby w dobrej kondycji był przede wszystkim układ kierowniczy i hamulcowy. Warto wybrać się na przegląd techniczny pojazdu, aby mieć pewność, że stan naszego auta pozwoli na bezpieczne podróżowanie. Choć w Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, by z nich korzystać. Oprócz sprawdzenia stanu technicznego auta, nie należy zapominać o tak prostej rzeczy jak sprawdzenie prognozy pogody przed wyjazdem. Dzięki temu będziemy mogli przygotować się na mróz, opady, porywisty wiatr czy śnieżyce. Znając wcześniej warunki atmosferyczne, jakie mogą nas zastać na trasie możemy zabrać w podróż narzędzia najbardziej potrzebne w takich warunkach. Skrobaczkę, zmiotkę, zimowy płyn do spryskiwaczy, czy w przypadku dużych opadów śniegu w górach także łańcuchy na koła. Uważna i ostrożna jazda oznacza dłuższą podróż, dlatego zaplanujmy sobie więcej czasu na bezpieczne dotarcie do celu.

Jak jechać

Najważniejszą zasadą podczas zimowych podróży jest dostosowanie prędkości do stanu nawierzchni. Z powodu częstych oblodzeń, przymrozków i w związku z tym ryzyka poślizgu należy przede wszystkim zachować odpowiedni odstęp od samochodu przed nami, pamiętając, że droga hamowania na oblodzonej nawierzchni jest kilka razy dłuższa niż na suchej. W przypadku bardzo trudnych warunków takich jak śnieżyca warto wstrzymać się z podróżą lub jeśli jesteśmy już w drodze, zatrzymać się na postój do momentu poprawy pogody. Równie ważne jest, aby nie wsiadać za kierownicę wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Nasza koncentracja jest dużo gorsza, a reakcje opóźnione. Ponadto ryzykujemy zaśnięciem za kierownicą, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Dlatego warto pamiętać o regularnych postojach i przynajmniej raz na 2 godziny zrobić sobie 15-minutową przerwę.

Łańcuchy na koła

Łańcuchy przeciwśniegowe – dlaczego warto ich używać?

Gdy wybieramy się w góry, rozsądnym rozwiązaniem jest zakup łańcuchów przeciwśniegowych. Zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich państwach istnieją miejsca, gdzie korzystanie z takiego sprzętu jest obowiązkowe. W naszym kraju jest to konieczne na odcinkach drogi oznaczonych znakiem C-18. Poza tym, zimą warunki jazdy w górach są nieprzewidywalne i dlatego lepiej być przygotowanym na to, że droga, którą się poruszamy, będzie zasypana śniegiem.

Spakuj się z głową

Bagaże mają swoje miejsce w bagażniku, dlatego pamiętajmy, aby możliwie jak najmniej rzeczy znajdowało się w kabinie pasażerów. Zawsze należy dobrze przymocować przewożone bagaże, tak aby nie przemieszczały się po bagażniku w trakcie jazdy. Na dnie ułóżmy najpierw największe bagaże, a na nich stopniowo mniejsze torby, pamiętając o tym, aby nie zasłaniały widoczności w tylnej szybie. W przypadku przewożenia nart i deski snowboardowej warto pamiętać, że najbezpieczniej jest bezpiecznie przymocować je na dachu samochodu.

A może kulig?

Ferie zimowe zachęcają do aktywnego wypoczynku, a rodzice, próbując uatrakcyjnić dzieciom dni wolne od nauki, czasem realizują niebezpieczne pomysły. Jednym z nich są samochodowe kuligi, czyli ciągnięcie przez jadący samochód przywiązanych sanek z małymi pasażerami. Taka zabawa może mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto zadbać, aby zabawy na śniegu były nie tylko radosne, ale przede wszystkim bezpieczne. Niewiele trzeba, aby ciągnięte za samochodem sanki okazały się niebezpieczną pułapką. Często prędkość, z jaką jedzie, bywa zbyt duża, co jest szczególnie groźne przy konieczności nagłego hamowania. Osoby na sankach nie mają kontroli nad swoim sprzętem i rozpędzone wbiją się w tył auta. Dużym zagrożeniem są również zakręty, gdy sanki mogą po prostu wypaść z drogi i uderzyć w drzewo. Nawet przy niskiej prędkości może być to tragiczne w skutkach. Do niebezpiecznej sytuacji może dojść także wtedy, gdy sanki trafią na przykład na kamień, wystający konar lub dziurę.

Bezpieczne ferie z dziećmi 2023 z Volvo Car PGD Kraków

Tak jak wspominałem, udane ferie to nie tylko bezpieczne podróże. Ale jak dotrzeć do dzieci, aby pamiętały o bezpieczeństwie, nie tracąc przy tym radości ze sportu i zabaw na świeżym powietrzu? Jak nauczyć ich przewidywania niebezpieczeństw, aby w przyszłości mogły ich uniknąć? W jaki sposób reagować podczas występującego zagrożenia? I jak pomagać tym, którzy w krytycznym momencie potrzebują pomocy? Krakowski salon Volvo Car PGD, zgodnie z filozofią szwedzkiego producenta, zawsze stawia na człowieka i jego bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Dlatego przekazało tę przydatną wiedzę w trakcie wydarzenia zorganizowanego z okazji nadchodzących ferii. Odbyło się ono 21 stycznia 2023r., a udział w wydarzeniu wzięli m.in. strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, którzy specjalnie z tej okazji przyjechali do salonu wozem strażackim. Jego prezentacja i omówienie wyposażenia były jedną z atrakcji, która bardzo zaciekawiła najmłodszych uczestników spotkania. Czego jeszcze dowiedziali się najmłodsi?

Bezpieczne ferie z VOLVO Car PGD Kraków

Na co uważać gdy już dotrzemy do celu

Oprócz skrupulatnego zademonstrowania wozu i sprzętu niezbędnego strażakom do ratowania zdrowia i życia ludzi w sytuacjach zagrożenia, uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak zachowywać się podczas wypadków i pożarów. W trakcie prezentacji na fantomie zobaczyli, jak udzielać pierwszej pomocy. Część spotkania ze strażakami poświęcona była kartom ratowniczym w pojazdach. Przekazali oni dlaczego warto je wozić w swoich samochodach, zwłaszcza, jeśli są to nowe modele, niekoniecznie dobrze znane strażakom. Krakowski salon zadbał o to, aby atrakcji podczas wydarzenia było znacznie więcej. W siedzibie Volvo Car PGD Kraków pojawili się też instruktorzy narciarstwa i pływania. Bardzo często wystarczy bowiem chwila nieuwagi na stoku, czy na zatłoczonej pływalni, aby trafić do szpitala czy na pogotowie. W takich sytuacjach warto wiedzieć jak się zachować, aby wyjść z takiej sytuacji bez szwanku.

Bezpieczne ferie z dziećmi – podsumowanie

W czasie ferii wiele osób podróżuje z rodziną w góry. Do jazdy w takich warunkach trzeba jednak się przygotować. Prowadzenie samochodu na ośnieżonych, krętych drogach ze stromymi podjazdami nie należy do najłatwiejszych zadań. Osobną kwestią jest zapewnienie naszym podopiecznym bezpieczeństwa na stoku, pływalni, czy przy innych aktywnościach. Cieszą mnie inicjatywy takie, jak krakowskiego salonu Volvo PGD i dlatego będę trzymał kciuki za kolejne tego typu wydarzenia. I najlepiej, aby odbywały się one cyklicznie na terenie całego kraju.

1 komentarz
  1. autoczescizielonki.pl - napisał

    Przed zimą należy sprawdzić samochód, wymienić wadliwe auto części i zadbać o dobre opony. Pamiętajmy o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Akceptuj Czytaj więcej

Tabletki Poronne zwane też jako tabletki wczesnoporonne to popularna na świecie domowa metoda aborcji farmakologicznej. Cechą charakterystyczną