MotoTato
Motoryzacja widziana okiem rodzica

Bezpieczna podróż na wakacje – czyli jak przygotować auto na rodzinny wyjazd

Hura. Właśnie rozpoczęliśmy wakacje. W tym roku letni urlop planuje ponad 18 mln Polaków[1]7,4 mln osób (40%) wyruszy za granicę, a przeszło 11 mln (60%) spędzi wakacje w naszym kraju. Osoby podróżujące po Polsce przede wszystkim stawiają na samochód – ten środek transportu wybierze aż 64% badanych. Do zagranicznych destynacji Polacy najczęściej docierają samolotem, jednak na drugim miejscu jest auto –zdecyduje się na nie 23% badanych. Wielogodzinna podróż samochodem może być trudna zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Co można zrobić, żeby droga minęła bezstresowo, a przede wszystkim, żeby była to bezpieczna podróż na wakacje?

 

Przed podróżą

Do podróży należy się dobrze przygotować. Wcześniej warto upewnić się, że auto jest w dobrym stanie technicznym. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby sprawdzić stan naszego auta sami, to udajmy się np. do okręgowej stacji kontroli pojazdów, gdzie za niewielką kwotę sprawdzi je fachowiec. Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie bagaży – powinny one mieścić się pod półką bagażnika. Nie należy również przewozić bagaży na tylnych siedzeniach, ponieważ w razie wypadku mogą zranić pasażerów.

Szczególnej uwagi wymaga bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny. – Jeśli autem podróżuje dziecko, powinno zawsze być zapięte w foteliku dostosowanym do jego wzrostu i masy. Nieodpowiedni lub źle zabezpieczony fotelik nie stanowi wystarczającej ochrony w razie wypadku. Przy wyjazdach zagranicznych warto wykupić specjalną polisę, która pozwoli bezpłatnie przetransportować uszkodzony pojazd do najbliższego serwisu.

Bezpieczna podróż na wakacje

Wyposażenie samochodu na wakacjach

Według polskiego prawa każdy samochód poruszający się po drodze musi mieć:

  • gaśnicę,
  • trójkąt ostrzegawczy.

Jeśli policjanci wykryją brak tych elementów, kierowca otrzyma mandat. Żeby jednak bezpiecznie dojechać na wakacje, warto wyposażyć pojazd także w:

  • kamizelkę odblaskową – przydatną zwłaszcza w trakcie awarii samochodu na drodze szybkiego ruchu. Przy dużych prędkościach inni kierowcy mogą bowiem nie zauważyć osoby wychodzącej z pojazdu;
  • apteczkę–z instrukcją udzielania pierwszej pomocy, kompresami gazowymi, plastrami, bandażem, opaską elastyczną, środkiem dezynfekującym i ustnikiem.

Aby była to bezpieczna podróż na wakacje mogą przydać się także zapasowe akcesoria:

  • żarówki samochodowe,
  • linka holownicza,
  • butelka płynu do spryskiwaczy i płynu chłodniczego.
  • ewentualnie olej silnikowy na dolewkę jeżeli wiemy, że nasz silnik lubi go zużywać

Dzięki powyższym rzeczom przygotujesz się na prawie każdą ewentualność i nie będziesz nerwowo szukać  najbliższego serwisu lub dzwonić po pomoc drogową w awaryjnej sytuacji. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, sprawdź także obowiązujące w danym kraju przepisy. Może się bowiem okazać, że za brak apteczki lub zestawu pierwszej pomocy zapłacisz dość wysoki mandat.

 

Zabierz ze sobą ulubione zabawki

Podróż samochodem może być dla dziecka bardzo monotonna i warto wcześniej zaplanować dla niego zajęcia, żeby się nie nudziło. Mogą to być np. rodzinne zabawy (typu gra w skojarzenia), dobrym pomysłem jest też spakowanie ulubionych zabawek dziecka lub włączenie mu filmu. To nie tylko kwestia wygody rodziców, lecz także bezpieczeństwa – marudzenie czy płacz dziecka może negatywnie wpływać na nastrój pozostałych członków rodziny, w tym kierowcy, i powodować rozproszenie uwagi. Bezpieczna podróż na wakacje to nie tylko bezpieczny, sprawdzony samochód, ale także sympatyczna atmosfera w aucie.

 Bezpieczna podróż na wakacje

Pamiętaj o postojach

Podczas dłuższej podróży ważne są też kilkunastominutowe postoje, które należy robić przynajmniej co 2-3 godziny. Pomaga to dzieciom lepiej znosić podróż, jak również przeciwdziałać monotonii jazdy i poczuciu znużenia kierowcy, które może uśpić jego czujność. Kierowca powinien także dobrze wypocząć przed podróżą i nie prowadzić auta powyżej 8 godzin bez przerwy.

Postój to również dobry moment na spożycie posiłku – nie tylko ze względu na najmłodszych pasażerów warto zadbać, by w czasie drogi odżywiać się zdrowo i regularnie. Kierowca powinien być najedzony, a jednocześnie unikać ciężkostrawnych posiłków, ponieważ ich spożywanie może skutkować uczuciem senności. Podobne skutki ma odwodnienie, dlatego ważny jest stały dostęp do wody. Najlepiej gasi ona pragnienie i w przeciwieństwie do słodkich napojów nie powoduje nagłego skoku poziomu cukru we krwi.

 

Odpowiednia temperatura

Podczas letnich upałów schładzanie wnętrza auta to często kwestia bezpieczeństwa – zbyt wysoka temperatura powoduje obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C Należy jednak rozsądnie korzystać z klimatyzacji, bo nagłe obniżenie temperatury o kilkanaście stopni w stosunku do warunków panujących na zewnątrz może skończyć się przeziębieniem.

To ważne, by pamiętać, że latem wnętrze pozostawionego w słońcu auta szybko osiąga temperaturę 60°C. Dlatego nawet jeśli dziecko zasnęło w samochodzie i chcemy je zostawić w środku tylko na kilka minut, możemy je narazić na poważne niebezpieczeństwo, ponieważ ciało dziecka nagrzewa się 3 do 5 razy szybciej niż dorosłego. W zamkniętym aucie nie należy pozostawiać również zwierząt.

 

Podsumowanie

Niewątpliwą zaletą podróżowania własnym autem jest to, że jesteśmy niezależni– sami decydujemy o trasie przejazdu, postojach czy intensywności urlopu. Do wielogodzinnej jazdy należy się jednak dobrze przygotować. Dlatego nie zapominajmy o przeprowadzeniu kontroli stanu samochodu. Przecież chodzi o to, żeby bezpiecznie dojechać do celu, a z urlopu przywieźć tylko dobre wspomnienia.

[1] Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4–17 maja 2018 roku.

(źródlo: Shell Polska, Renault Polska)

2 Komentarze
  1. Małgosia - napisał

    Bardzo przydatny i wartościowy artykuł. Świetny pomysł na bloga!

  2. […] Przy tej okazji przeczytaj jak przygotować auto na rodzinny wyjazd […]

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Akceptuj Czytaj więcej