zwierzę za kierownicą

A Ty jakim „zwierzęciem” jesteś za kierownicą? :)

Dla większości Polaków jazda samochodem to nie tylko podróż z punktu A do B. To także sposób na pokazanie swojego charakteru i wyrażenie emocji za kierownicą. Wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Shell, pokazują jakimi typami zwierząt jesteśmy w polskiej drogowej dżungli. Czasami jesteśmy jak zwierzę za kierownicą, a emocje nierozerwalnie towarzyszą nam podczas jazdy. Dlatego Shell, producent olejów silnikowych do samochodów osobowych Shell Helix, w ramach globalnej kampanii #DriveOn postanowił zbadać jak zachowują się i czego doświadczają kierowcy.

Wielka szóstka drogowej dżungli

Zgodnie z wynikami badania Shell ,,Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” statystyczny kierowca w Polsce ma 40 lat, jest mężczyzną (7 na 10 respondentów), z wykształceniem średnim i wyższym, ma jedno dziecko oraz jeden samochód. Na podstawie wyników badania wyłoniono sześć najczęściej spotykanych typów kierowców, którzy różnią się upodobania, poziomem empatii, temperamentem, nawykami i stylem jazdy. Otrzymane typy doskonale oddają charakter i zachowania zwierząt z afrykańskiej dżungli.

 Profile kierowcow

To badanie podejmuje ważny temat emocji jakie towarzyszą prowadzeniu auta – czy, jak i z kim lubimy podróżować? Co nam daje jazda samochodem i co w samej jeździe sprawia nam przyjemność. Odwołanie się do świata zwierząt doskonale oddaje złożoność ludzkich emocji i charakterów. Metafora dżungli i funkcjonujących w jej przestrzeni zwierząt sprawia, że łatwiej jest nam zrozumieć nasze drogowe zachowania, co w efekcie może doprowadzić do tego, że będziemy bardziej kompetentnymi kierowcami.

Profile kierowcow shell

Bo rzeczywiście na polskich drogach królują:
lwy – ten typ reprezentuje niemal jedna czwarta kierowców. To bardzo dobra informacja, gdyż to najbardziej kompetentny typ kierowcy – doświadczony, skoncentrowany, skrupulatnie planuje trasę i w pełni kontroluje sytuację na drodze. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią
słonie – 17,9% polskich kierowców. Za kółkiem rozważne i odpowiedzialne, ale przede wszystkim niezwykle opiekuńcze i troskliwe. Cenią komfortową i spokojną jazdę w towarzystwie bliskich.
Żyrafy stanowią 17,3% ankietowanych osób – są przyjazne i wesołe. Do tej grupy należą amatorzy długich wycieczek w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Żyrafy prowadzą pewnie, błyskawicznie reagują w sytuacjach zagrożenia.
Z kolei najbardziej asertywne są
tygrysy, które stanowią 15,1% badanych. Uważają, że to właśnie im powinni podporządkować się inni mieszkańcy dżungli. Kochają luksus, kręte drogi i jazdę w trudnych warunkach.
W odróżnieniu od beztroskiego
lemura (14,6%), który jest mistrzem czerpania radości z jazdy – auto daje mu poczucie radości i wolności. Lubi wycieczki donikąd, najchętniej przy otwartych oknach i głośnej muzyce.
Najmniej liczna, choć najbardziej drapieżna grupa, bo 11,3% respondentów, to
gepardy – czyli najszybszy gatunek występujący na drodze. Typ wojownika i ryzykanta, który jeździ dynamicznie do granic możliwości – swoich, samochodu oraz panujących warunków.
Niezależnie od tego jakim zwierzęciem za kierownicą jesteśmy, najważniejsze, żeby nie dać się ponosić emocjom i zawsze bezpiecznie dowieśź siebie i swoją rodzinę do celu.

O badaniu

Badanie „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownica”  zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2018 przez pracownię badawczą  Kantar TNS na zlecenie firmy Shell. Badanie przeprowadzono w dwóch  etapach – badanie jakościowe w oparciu o wywiad fokusowy oraz badanie  ilościowe metodą CAWI zrealizowane na ogólnopolskiej reprezentatywnej  grupie polskich kierowców (N=1000).

 

Źródło: Shell

One thought on “A Ty jakim „zwierzęciem” jesteś za kierownicą? :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *