ułatwienia dla kierowców

Kolejne ułatwienia dla kierowców w Polsce możliwe już od nowego roku

Kolejne ułatwienia dla kierowców szykuje Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury. Już w przyszłym roku przy sprzedaży auta nie będzie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Kierowcy podczas jazdy nie będą musieli okazywać także prawa jazdy. Ulgę poczują również młodzi kierowcy, którzy od przyszłego roku nie muszą odbywać obowiązkowych szkoleń w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.

Od października bieżącego roku, kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze sobą zarówno dowodu rejestracyjnego jak i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Jest to możliwe dzięki elektronicznej bazie CEPIK. Podczas kontroli drogowej policjanci mogą elektronicznie weryfikować wszystkie informacje o kierowcy. Dowody rejestracyjne oraz ubezpieczenie nadal są potrzebne podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży auta oraz podczas wyjazdu za granicę.

Jakie ułatwienia dla kierowców przewiduje „Pakiet deregulacyjny”?

Pakiet udogodnień dla polskich kierowców przewiduje m.in:

  1. Likwidację karty pojazdu,
  2. Likwidację nalepki kontrolnej,
  3. Możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
  4. Brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Zmiany te wprowadzi tak zwany „Pakiet deregulacyjny” przygotowany przez Resort Cyfryzacji. M.in. dzięki niemu raport wygenerowany w usłudze „Mój pojazd” (dostępnej na obywatel.gov.pl) stanie się dokumentem urzędowym.

175 zł zostanie w kieszeni kierowców

Propozycje to nie tylko udogodnienia, ale i realne oszczędności dla właścicieli aut. Dzięki zniesieniu obowiązku posiadania karty pojazdu, kierowcy sporo zaoszczędzą. Dokładnie 75,50 zł, a zachowując tablice rejestracyjne i rezygnując z nalepki kontrolnej – 99,50 zł. W sumie – 175 zł zostanie w kieszeni.

Młodzi kierowcy mogą odetchnąć z ulgą

Ułatwienia dla kierowców przewidują także odstąpienie od obowiązkowych szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym. Kursy w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy będą musieli odbyć tylko ci kierowcy, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia. Czy to jednak jest dobra decyzja? O tym wkrótce podzielę się z wami w moim felietonie.

ulatwienia dla kierowców

E-Usługi

Pakiet deregulacyjny to również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Planowane jest również zniesienie obowiązku wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *