nowe oznaczenia paliw

Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych

12 października 2018r. na stacjach benzynowych pojawią się nowe oznaczenia paliw. Od tego momentu benzyna ma kierowcom kojarzyć się  z kółkiem, olej napędowy z kwadratem, a paliwa gazowe – z rombem. Zmiany mają objąć całą Europę.

Unijna dyrektywa wprowadza nowe etykiety zarówno przy korkach i klapkach wlewu paliwa pojazdów, jak i w punktach ich sprzedaży. Najbardziej widoczne jednak to te w wszystkich stacjach benzynowych – na dystrybutorze i na pistolecie.

Nowe oznaczenia paliw

Zapamiętaj te figury

  • kółko dla benzyny – litera E to skrót od Etanolu, liczba obok to maksymalna, procentowa zawartość etanolu w paliwie zalecana do użycia w pojeździe, np. E5, E10.
  • kwadrat dla oleju napędowego – litera B oznacza Bio-Diesel, zaś wartość obok to maksymalna zawartość procentowa bio-diesla w paliwie dopuszczalna do użycia w pojeździe, np. B7, B10. Kwadrat używany jest także dla XTL, który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa.
  • romb dla paliw gazowych – informacja wewnątrz znaku określa czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).

Nowe oznaczenia na stacjach benzynowych

Po co wogóle te zmiany?

Z założenia, nowe oznaczenia paliw powstały, żeby ułatwić kierowcom zweryfikowanie właściwego paliwa, by uniknęli nieprzyjemnych i kosztownych pomyłek. Etykiety na dystrybutorach paliw będą miały takie same wzory, jak umieszczane przy wlewach paliwa w samochodach i motocyklach – będą się jedynie różniły rozmiarem.

Możemy sobie wyobrazić jakie następstwo ma wlanie niewłaściwego paliwa do naszego samochodu. Szczególnie jeśli podróżujemy z całą rodziną, bagażnikiem wypełnionym bagażami i jesteśmy z dala od domu.

Przy tej okazji przeczytaj Jak przygotować auto na rodzinny wyjazd

Będzie czas na przyzwyczajenie

Całe szczęście, nie od razu nastapi zmiana etykiet stosowanych na stacjach beznynowych. Mogło by to wywołać niemały chaos i efekt mógby być odwrotny od zamierzonego. Na początku stosowane będą obydwa oznaczenia, a z czasem te nowe zastąpią stare.

5 thoughts on “Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych

  1. Bla, bla, bla… a mnie się wydaje, że część z Was jest tu tylko po to żeby pisać negatywne opinie. Proponuję czasem ubrać różowe okulary i spojrzeć na świat z trochę innej perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *