wynajem kampera

Podróż kamperem na wakacje. Ile kosztuje wynajem kampera i co trzeba wiedzieć?

Podróż kamperem na wakacje jest porównywana do żeglowania na pokładzie jachtu. Przez wiele osób jest to  jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wakacji. Na szczęście nie trzeba być właścicielem dobrze wyposażonego domu na kółkach, żeby móc spędzić czas w stylu wagabundy. Sprawdzam ile kosztuje wynajem kampera i co powinno znaleźć się na liście niezbędnego wyposażenia.

Ile kosztuje kamper?

Nie bez powodów kamper porównywany jest bardzo często z jachtem. Ceny takich samochodów są zróżnicowane i jak w przypadku aut osobowych zależne od wielu czynników. W przypadku fabrycznie nowych modeli należy przygotować przynajmniej 150 tys. Warto dodać, że ceny topowych modeli bez większych problemów mogą sięgać ponad milion złotych! Rynek używanych kamperów pozostawia o wiele więcej pola do popisu. Tutaj ceny zaczynają się od nawet kilkunastu tysięcy zł, a za kilkadziesiąt można już mieć całkiem przyzwoity samochód kampingowy.

wynajem kampera

A ile kosztuje wynajem kampera?

Jeżeli wakacje spędzone w kamperze mają być tylko jednorazową przygodą lub jeżeli zamierza się korzystać z niego sporadycznie – na przykład raz lub dwa razy do roku – o wiele korzystniejszym i tańszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu kampingowego. Obecnie bez większych problemów można znaleźć na polskim rynku firmy zajmujące się krótkoterminowym wynajmem samochodów kampingowych. Koszt wynajmu samochodu zależy nie tylko od modelu i czasu wynajmu, ale również od terminu.

Ceny wynajmu kamperów wachają się średnio od 400 zł do 1000 zł za dobę a nawet i więcej.                                             A tym więcej jak duży, jak bardzo nowy i jak bardzo luksusowy jest dany kamper i w jakim terminie oraz na ile czasu chcemy go wynająć.

Wysoki sezon turystyczny trwa najczęściej od czerwca do września, a ceny rosną wtedy o około 20 do 30 proc. w stosunku do okresu niskiego. Do kwoty wynajmu należy doliczyć tak zwaną opłatę serwisową wynoszącą około kilkuset złotych. Obejmuje ona przygotowanie samochodu do jazdy, napełnianie butli gazowej, a także zestaw środków czystości i umycie auta po zakończeniu wynajmu. Niektóre z firm praktykują również opcję podstawienia kampera pod wskazany adres.

Formalności związane z wypożyczeniem kampera

Wypożyczenie kampera wiąże się oczywiście z podpisaniem umowy i wpłaceniem kaucji. Kaucja za wynajem kampera wynosi najczęściej 5 tys. zł. Poza tym najemca musi spełnić odpowiednie kryteria, które również są uwzględnione w umowie – np. minimalny wiek. Standardowa umowa najczęściej zakazuje podróży poza kraje Unii Europejskiej, a taka wyprawa wymaga odpowiedniej zgody wynajmującego. Warto również pamiętać, że złamanie warunków umowy kończy się w większości przypadków całkowitą odpowiedzialnością finansową za powstałe szkody. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Jeżeli towarzyszami podróży będą zwierzęta domowe trzeba to wcześniej ustalić z wynajmującym. Wiele umów zakazuje obecności pupilów na pokładzie kampera.

kamperem na wakacje

Jak wybrać kampera?

Bardzo istotnym punktem, którego nie można pominąć przy wyborze kampera na wakacje jest liczba miejsc. Należy przy tym mieć świadomość, że nie zawsze ilość foteli dla podróżujących jest taka sama jak liczba miejsc do spania. Oznacza to, że w niektórych przypadkach w kamperze może spać więcej osób niż podróżować. Taki zabieg stosuje się często przy ograniczonej ładowności samochodu, co również ma niemałe znaczenie. Posiadając prawo jazdy kategorii B trzeba bowiem uważać, aby DMC – a więc łączna waga samochodu, wszystkich podróżujących osób oraz całego wyposażenia nie przekroczyła 3,5 tony.

Jakie wyposażenie warto mieć na pokładzie kampera?

Powinno się również zwrócić uwagę na wyposażenie samochodu. Obecnie trudno znaleźć w wypożyczalni źle wyposażony samochód kampingowy, ale pomimo tego lepiej sprawdzić ułożenie mebli, wielkość lodówki i obecność lub brak zamrażalnika, a także konfiguracje kuchenki gazowej. Trzeba pamiętać, że w tym samochodzie spędzi się cały wakacyjny wyjazd. Powinien więc maksymalnie spełniać nasze potrzeby. Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia w trasie bez np. kuchenki mikrofalowej, zmywarki lub piekarnika to takie kampery również można znaleźć w wypożyczalniach.

kamperem na wakacje

Udogodnienia w podróży kamperem

Nie mniej ważne jest wyposażenie łazienki. Te najczęściej nie są największe, ale zdolni inżynierowie na małej przestrzeni zdołali uporządkować wszystkie niezbędne elementy. Składana umywalka, rozkładane osłony prysznica czy zintegrowana toaleta są już praktycznie standardem.

W zależności od oczekiwań podróżujących samochód może być również wyposażony w szereg udogodnień ułatwiających podróżowanie dużym samochodem. Mowa o tempomacie, nawigacji satelitarnej, automatycznej klimatyzacji czy o systemie ułatwiającym zjazd ze stromych wzniesień.

kamperem na wakacje

Zanim zdecydujemy się na wynajem kampera

Podróż kamperem to nie tylko genialny sposób na wypoczynek, ale również idealna możliwość spędzenia czasu ze swoją rodziną na łonie natury, z dala od przepełnionych kurortów. Zanim jednak zaczniemy przygodę z caravaningiem i wypożyczymy kampera, zorientujmy się czy cała nasza rodzina ma ochotę na taką formę spędzania wakacji, tak by pieniądze za wynajem kampera nie zostały wyrzucone w błoto 🙂

 

Źródło: Webasto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *