bez dowodu rejestracyjnego

Czy od 01.10.2018 jeździcie bez dowodu rejestracyjnego?

Ponad 2/3 kierowców nadal wozi przy sobie dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. Z badania AutoMapy wynika, że polscy kierowcy dość sceptycznie podchodzą do nowych regulacji. Rzadko który z nich wychodzi z domu bez dowodu rejestracyjnego.

Od 1 października 2018 r. poruszając się po krajowych drogach kierowcy nie muszą posiadać przy sobie Dowodu Rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Wszystkie dane pojazdu, jak rownież ważność polisy policjant sprawdzi w systemie CEPIK 2.0.

Co mówi ankieta?

Jak wynika z badania AutoMapy, polscy kierowcy są jednak tradycjonalistami i w zdecydowanej większości nadal wożą ze sobą oba dokumenty. Jak podkreślają ankietowani, głownym powodem, dla ktorego nie decydują się na pozostawienie dokumentow w domu jest obawa przed problemami podczas kolizji drogowej. Kierowcy nie mają póki co zaufania do nowych rozwiązań przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji i obawiają się, że jazda bez dowodu rejestracyjnego uniemożliwi prawidłową identyfikację wspołuczestnika kolizji. Oczekują oni rownież, że inni kierowcy będą rownież nadal wozić ze sobą komplet dokumentow.

Bez dowodu rejestracyjnego czy z nim?

Jak wyjaśnia psycholog, Dorota Minta: Zachowanie Polakow można tłumaczyć w dwojaki sposob. Z jednej strony pokutuje ograniczone zaufanie do internetu i wiara, że dokument papierowy jest ważniejszy. Ciągle przecież wielu z nas nie posiada profilu zaufanego, ktory pozwala na załatwianie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Kolejną rzeczą jest nasz brak wzajemnego zaufania do siebie. Nie uwierzymy na słowo innemu kierowcy, jak nie pokaże nam dokumentow. No i w wielu przypadkach nie wzywano do drobnych kolizji policji – teraz zapewne będzie to częstsze. Myślę, że to też wynika z małego zaufania do instytucji Państwa”.

Najwięcej zwolennikow nowych przepisow jest wśrod osob, ktore użytkują wspolnie jeden pojazd lub posiadają kilka pojazdow. Zatem czy podróż bez dowodu rejstracyjnego jest jedynie teoretycznym prawem kierowców czy faktycznym ułatwieniem? Myślę, że z czasem chętnych by ułatwić sobie życie będzie przybywać.

Źródło : Automapa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *