kampery vw california

30-lecie VW Californi – czy można być w domu i w drodze jednocześnie?

Dla kogoś, kto kocha podróżować, ceniąc przy tym swobodę i wolność, a do tego uwielbia przyrodę z pewnością  kampery są wspaniałym rozwiązaniem. Zabierając ze sobą najbliższych, możemy zwiedzić dowolne miejsca i przebywać tam dokładnie tyle czasu, ile chcemy. Nuda? Nie istnieje na takiej wycieczce. Po prostu wsiada się i jedzie dalej, szukając kolejnych przygód. Caravaning to też idealny sposób na pierwsze podróże z dziećmi i pokazanie im wielu ciekawym miejsc i ułatwiając tak ważny kontakt z naturą.

I co najważniejsze, podczas takich podróży nasz dom jest tam, gdzie zaparkowaliśmy swojego kampera.

kampery vw california

Patrząc wstecz – historia modelu California 

Volkswagen California jest kamperem osiągającym największe sukcesy w swojej klasie. Przez cztery generacje zostało sprzedanych 157.500 egzemplarzy tego wyjątkowego modelu. Jeden konkretny szczegół jednoczy dzisiejsze modele z modelami pierwszej generacji, bazującej na modelu T3 – rozkładany dach. Powstaje dzięki niemu namiot o wysokości niemal dwóch metrów.

Historia tego samochodu rozpoczęła się w 1988 roku wyjątkowym kamperem bazującym na generacji Transportera T3. Latem tego samego roku pierwszy model California został zaprezentowany na targach Caravan Show w Essen.
Zmiana z generacji T3 na T4 w sierpniu 1990 roku była porównywalna do rewolucji technicznej. Po czterech dekadach stosowania napędu na tylną oś połączonego z silnikiem typu boxer, specjaliści z marki Volkswagen odwrócili bieg rzeczy: umieścili silnik z przodu i połączyli go z napędem na przednią oś. Miało to wpływ na wszystko w samochodzie: design, zawieszenie, silniki oraz przestrzeń. Szczególnie z tyłu powstało bardzo dużo wolnego miejsca. Ta wolna przestrzeń została wykorzystana znacznie lepiej w modelu California T4, wprowadzonym na rynek w 1990 roku. Wyprzedzał on dzięki temu swoimi rozwiązaniami każdy inny kamper tamtych czasów. Slogan reklamowy podczas wprowadzenia nowego modelu na rynek brzmiał „Hotel California. Spokojna lokalizacja, wygodne wnętrze, widoki panoramiczne gwarantowane”. Tak jak „Hotel California” model California T4 stał się hitem, z liczbą 39.000 sprzedanych egzemplarzy do roku 2003.

 

kampery vw california (2)

California T6, nawiązanie do przyszłości 

Wraz z modelem T5 następował nowy wymiar wygody w kamperach. Ten model Californii także nawiązywał do nowatorskiego pojęcia przestrzeni z pierwotnej wersji. Do roku 2015 około 55.000 kierowców postawiło na model California T5, który stał się kamperem odnoszącym największe sukcesy wśród pojazdów swojej klasy. Liczne systemy wspomagania kierowcy i najnowsze rozwiązania komunikacji otworzyły Californii drzwi do uzyskania statusu kampera przyszłości. Model ten stał się bestsellerem w roku 2017, osiągając liczbę 15.155 nowo zarejestrowanych pojazdów w ciągu jednego roku i jednocześnie bijąc poprzedni rekord.

Prawdą będzie powiedzenie, że modele California nigdy nie były zwyczajnymi pojazdami. Były one raczej uważane za pojazdy, które dojrzały do miana klasyka swojej epoki. W Niemczech pierwszy model Californii T3 właśnie otrzymał status „Klasyka”. Jest duża szansa na to, że kolejne generacje także dołączą do Galerii Sław wśród klasyków samochodowych. Jedno jest pewne – aktualnie wszystkie kampery California, zaczynając od tych z roku 1988, aż do modeli z roku 2018 – już posiadają status kultowego auta. Jest to ponadczasowy samochód.

kampery vw california (2)

Źródło: Volkswagen

2 thoughts on “30-lecie VW Californi – czy można być w domu i w drodze jednocześnie?

  1. Widać, jak na przestrzeni lat rozwój techniki sprawił, że spędzanie czasu w drodze stało się bardziej komfortowe i przyjemne, choć przyznać trzeba, że kamper bazujący na T3 nadal prezentuje się dostojnie ?

    1. Kampery to idealna alternatywa dla zatłoczonych, betonowych hoteli. Wycieczka po Europie w ten sposób pozwoli poznać dany kraj niezwykle dokładnie i od strony życia normalnych mieszkańców a nie turystycznych kurortów. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *